Львівський портал

Обмежувала право на самооборону, – МЗС про вихід України з Оттавської конвенції

Міністерство закордонних справ пояснило, що через дотримання положень Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва протипіхотних мін, відомої як Оттавська конвенція, Україна опинилася у несправедливій ситуації. Про це йдеться у заяві МЗС.

У 2005 році Україна ратифікувала Оттавську конвенцію та «сумлінно виконувала її положення». Водночас росія, не бувши учасницею цієї угоди, розпочала збройну агресію проти України й з 2014 року широко застосовує протипіхотні міни як метод ведення війни

За даними МЗС, з 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення росії, масове використання таких засобів надало агресору асиметричну перевагу.

Міністерство наголосило, що на момент підписання та ратифікації конвенції Україною таких обставин не було і їх не могли передбачити

«Таким чином, Україна опинилася в нерівній і несправедливій ситуації, яка обмежує її право на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН», – йдеться у заяві.

МЗС нагадало, що агресія рф проти України змусила Латвію, Литву, Естонію, Польщу та Фінляндію переглянути свою позицію і прийняти спільне політичне рішення про вихід з Оттавської конвенції.

У відомстві підкреслюють, що з моменту приєднання України та цих країн до конвенції ситуація з регіональною безпекою значно погіршилася.

«Відтак, враховуючи безумовний пріоритет оборони нашої держави від жорсткої російської агресії, нашої землі від окупації, а людей – від жахливих російських звірств, Україна ухвалила непросте, але необхідне політичне рішення про припинення виконання нерелевантних зобов’язань за Оттавською конвенцією. Переконані, що цей крок є необхідним та відповідним рівню загроз, адже йдеться про виживання та збереження України як суверенної, незалежної та вільної держави. В умовах, коли росія здійснює геноцид з метою знищення України як держави і українців як нації, Україна змушена надавати безумовний пріоритет безпеці своїх громадян та обороні своєї держави. Це стосується зокрема й участі нашої держави у міжнародно-правових документах та механізмах», – підсумували у МЗС.

Нагадаємо, що 29 червня президент Володимир Зеленський підписав указ про вихід України з Оттавської конвенції, яка забороняє застосування, накопичення та виробництво протипіхотних мін.

Про те, що Зеленський схвалив вихід України з конвенції, раніше казав народний депутат і секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Роман Костенко. Він підтримав це рішення, назвавши його «кроком, якого давно вимагала реальність війни».

Довідково: Оттавська конвенція – міжнародна угода, спрямована на заборону застосування, накопичення, виробництва, передачі протипіхотних мін та їх знищення. Вона була ухвалена 18 вересня 1997 року в Осло і відкрито підписана в Оттаві 3-4 грудня 1997 року. Конвенція набула чинності 1 березня 1999 року.

Україна підписала конвенцію у лютому 1999 року в Нью-Йорку, а ратифікувала її Верховна Рада 18 травня 2005 року. На момент підписання Україна мала п’ятий за розміром арсенал протипіхотних мін у світі, успадкований від СРСР, який налічував близько 6 мільйонів мін типу ПФМ-1. У 2003 році в межах угоди з Канадою в Україні ліквідували останню міну типу ПМН.

А втім, великі держави, які є колишніми або чинним виробниками наземних мін, не стали підписувати договір. До них належать США, Китай і росія.

Фото: ілюстративне



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-06-29 16:22:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин