Україна і світ

Облікова ставка залишилася на рівні 15,5% – рішення Нацбанку

17 квітня 2025 року регулятор вирішив не змінювати рівень облікової ставки. У правлінні НБУ заявили, що облікова ставка залишиться на рівні 15,5%.

Факти ICTV дізнавалися, про що повідомили на брифінгу та які прогнози щодо облікової ставки НБУ.

Облікова ставка НБУ: чому Нацбанк утримав ставку на поточному рівні

На пресбрифінгу, який відбувся 17 квітня о 14:00, Національний банк повідомив, що ухвалив рішення зберегти облікову ставку без змін – на рівні 15,5%. Таке рішення спрямоване на забезпечення стабільності валютного ринку, збереження контролю над інфляційними очікуваннями та поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5% у середньостроковій перспективі.

Зараз дивляться

З огляду на високу невизначеність, яка тільки посилилася останнім часом, Національний банк готовий оперативно реагувати на зміни в балансі ризиків, пов’язаних із динамікою цін та очікуваннями щодо інфляції.

Інфляція зростала, але є сигнали послаблення тиску 

Протягом першого кварталу 2025 року зростання інфляції було прогнозованим і загалом відповідало попереднім оцінкам НБУ, відображеним у січневому Інфляційному звіті. У березні річна інфляція досягла 14,6%.  

Серед ключових причин такого зростання — залишковий вплив несприятливого врожаю у 2024 році, подальше подорожчання підакцизних товарів, а також фундаментальні чинники: зростання витрат бізнесу на енергоресурси, оплату праці та стійкий споживчий попит. Крім того, подальше зростання цін на послуги свідчить про збереження внутрішнього інфляційного тиску. 

Однак помісячна інфляційна динаміка, скоригована на сезонність, демонструє ознаки послаблення цього тиску. Серед чинників, що сприяли такому тренду, — політика НБУ щодо стабілізації валютного ринку та стримування інфляційних очікувань. На думку Національного банку України, облікова ставка на рівні 15,5% дасть змогу стримувати інфляцію. 

Березневе опитування домогосподарств показало покращення їхніх інфляційних очікувань. Також аналіз інтернет-запитів свідчить про зниження зацікавленості населення темою інфляції порівняно з початком року. Водночас очікування бізнесу та банків щодо інфляції дещо погіршилися. Загалом попри зростання інфляції у річному вимірі, очікування учасників економіки залишаються відносно стабільними. 

Скрин з Презентації НБУ

Коли знизиться інфляція: прогноз НБУ 

За прогнозами Національного банку, влітку темпи зростання цін у річному вимірі почнуть знижуватись у більшості товарних і сервісних категорій. Очікуване покращення врожайності сприятиме зменшенню продовольчої інфляції, починаючи з третього кварталу 2025 року, а в подальшому вона стабілізується на невисокому рівні. 

Ціновий тиск поступово зменшуватиметься завдяки монетарним заходам НБУ, покращенню ситуації з енергопостачанням і помірнішому впливу з боку ринку праці. Додатковим фактором, що стримуватиме інфляцію, стане зниження світових цін на нафту на тлі глобальних торговельних суперечок. 

У результаті очікується, що до кінця 2025 року інфляція знизиться до 8,7%, а у 2026 році наблизиться до цільового рівня в 5%. 


 

Фото: Андрій Пишний Facebook

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-17 17:47:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин