Україна і світ

Нова нейротехнологія: протези, які допомагають відчувати предмети


Команда шведських учених із Cortical Bionics Research Group під час дослідження виготовила нейрокомп’ютерний інтерфейс (BCI) для паралізованих людей. З його допомогою вони можуть не тільки керувати біонічними протезами, а й відчувати предмети на дотик.

– Технологія нейрокомп’ютерних інтерфейсів дає змогу людям із травмами хребта або втраченими кінцівками керувати протезами та комп’ютерними курсорами за допомогою сигналів мозку, – ідеться в повідомленні.

Дослідження

Протягом кількох років науковці працювали з двома пацієнтами, які через травми спинного мозку не могли контролювати свої кінцівки. Для дослідження паралізованим учасникам імплантували BCI в сенсорну та моторну зони мозку, відповідальні за рух рук.

Для технології пристрою використовували унікальний метод кодування природних відчуттів дотику.

Спочатку вчені записали і розшифрували моделі електричної активності мозку, пов’язані з рухом учасників. Згодом пацієнти взяли участь у серії експериментів, під час яких керували біонічними протезами.

За межі можливого

Вченим вдалося домогтися того, що пацієнти відчували краї, лінії та напрямки руху предметів по протезу.

Провідний автор дослідження, доцент Технологічного університету Чалмерса (Швеція) Джакомо Валле сказав, що робота вийшла за межі всього, що будь-коли робили в галузі нейрокомп’ютерних інтерфейсів.

– Зараз ми перебуваємо на іншому рівні штучного дотику. Ми вважаємо, що це багатство має вирішальне значення для досягнення рівня спритності, маніпуляцій і багатовимірного тактильного досвіду, типового для людської руки, – розповів учений.

Провідний автор дослідження зауважив, що для повного відновлення відчуття дотику за межами лабораторій потрібно докласти ще багато зусиль.

Зокрема, необхідно створити тип цифрової шкіри, яка могла б збирати і перетворювати на сигнали дані про навколишнє середовище. Потім високорозвинений BCI буде посилати ці повідомлення в мозок людини. Весь складний процес має відбуватися миттєво.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Popular Science

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-20 13:55:00