Нобелівського лауреата Олеся Біляцького засудили в Білорусі до 10 років колонії
У п’ятницю, 3 березня, суд Мінська засудив білоруського правозахисника, лауреата Нобелівської премії миру Олеся Біляцького до 10 років позбавлення волі.
Як повідомляє правозахисний центр Вясна, ще троє правозахисників отримали від 7 до 9 років колонії.
Вирок зачитала суддя Марина Запасник. Згідно з ним:
Зараз дивляться
- засновник та голова Вясни, Нобелівський лауреат Олесь Біляцький отримав 10 років колонії в умовах посиленого режиму;
- заступник голови Вясни, віцепрезидент FIDH (Міжнародної федерації за права людини) Валентин Стефанович – 9 років колонії в умовах посиленого режиму;
- координатор кампанії Правозахисники за вільні вибори, юрист Володимир Лабкович – 7 років колонії в умовах посиленого режиму;
- правозахисник Вясни Дмитро Соловйов – 8 років колонії заочно.
Суд також призначив Біляцькому штраф у розмірі 185 тис. білоруських рублів, а всім іншим правозахисниками – по 111 тис. білоруських рублів.
Прокуратура вимагала покарання для правозахисників: від 9 до 12 років колонії та великі штрафи.
Судовий процес тривав два місяці, правозахисники не визнали провини.
Вирок ще не набрав чинності, його можна оскаржити.
Що відомо про справу Вясни
Правозахисникам висунули звинувачення за ч. 4 ст. 228 (контрабанда організованою групою) та ч. 2 ст. 342 (фінансування групових дій, що грубо порушують громадський порядок) Кримінального кодексу Білорусі.
Обвинувачення стверджувало, що правозахисники з 4 квітня 2016 року по 14 липня 2021 року начебто переводили в готівку кошти, отримані від різних структур і фондів на банківські рахунки “підконтрольної їм іноземної організації”, з метою використання в Білорусі “для незаконної діяльності та фінансування центру Вясна”.
Крім того, обвинувачення заявляло, що правозахисники начебто “готували громадян до участі у групових діях, які грубо порушують громадський порядок, а також здійснювали фінансування та матеріальне забезпечення таких дій під виглядом правозахисної та благодійної діяльності, у тому числі від імені ПЦ Вясна”.
Прокурори звинувачували правозахисників в оплаті штрафів, рахунків за харчування в ізоляторах, оплаті роботи адвокатів для затриманих.
Як зазначає правозахисний центр Вясна, в матеріалах кримінальної справи 284 томи, тож “це рекордна за обсягом політична справа”.
Олесь Біляцький, Валентин Стефанович та Володимир Лабкович не визнали провину та наголосили, що діяльність Вясни була легітимною й відповідала Декларації ООН про правозахисників. Вони пояснювали, що надавали допомогу жертвам політичних репресій у Білорусі.
На суді жодне клопотання адвокатів не було задоволене: ні про процес білоруською мовою, ні про зняття кайданок, ні про надання часу для ознайомлення зі справою тощо.
Трьох із чотирьох засуджених правозахисників затримали в липні 2021 року.
Судовий процес викликав широкий резонанс у світі. Перед оголошенням вироку 21 міжнародна правозахисна організація, зокрема Human Rights Watch, закликали негайно звільнити правозахисників.
Що відомо про Олеся Біляцького
Олесь Біляцький є головою та засновником правозахисного центру Вясна.
Він є лауреатом Нобелівської премії миру 2022 року разом із українською правозахисною організацією Центр громадянських свобод та російською правозахисною організацією Меморіал.
З 2007 по 2016 роки Біляцький був віце-президентом Міжнародної федерації прав людини (FIDH). Він є членом Спілки білоруських письменників та Білоруського ПЕН-центру.
За 25 років своєї діяльності Біляцький був відзначений багатьма преміями та нагородами: зокрема, премією свободи імені Андрія Сахарова, премією Держдепартаменту США, премією Леха Валенси, премією Вацлава Гавела від ПАРЄ.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Правозахисний центр Вясна
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-03 16:50:26