«Незламна Україна»: в Києві відкрили фотовиставку, присвячену людям з обмеженими фізичними можливостями
Сьогодні в Київській міській військовій адміністрації (КМВА) відбулося відкриття фотовиставки «Незламна Україна» з нагоди 30-ї річниці започаткування у світі Міжнародного дня людей з обмеженими фізичними можливостями.
В Україні з 2015 року цей день відзначається військовослужбовцями, ветеранами та волонтерами України як День Незламних духом. За даними Мінсоцполітики, нині в Україні зареєстровано понад 2,7 млн осіб, які мають фізичні обмеження, у тому числі понад 222,3 тис. осіб з І групою інвалідності, 900,8 тис. осіб з ІІ групою інвалідності, 1416 тис. осіб з ІІІ групою інвалідності та понад 163,9 тис. дітей з інвалідністю.
За час широкомасштабної агресії російської федерації проти України десятки тисяч людей із фізичними обмеженнями змушені були покинути свої домівки, стати вимушеними переселенцями у своїй країні й біженцями в інших. Тисячі українців, військових і цивільних отримали інвалідність унаслідок бойових дій російського агресора на території нашої країни.
Фотопроєкт «Незламна Україна», створений для підтримки людей з інвалідністю та для акцентування уваги суспільства на незламності характеру українського військовослужбовця, експонуватиметься в КМВА з 3 по 15 грудня 2022 року. Ініційований Управлінням зв’язків із громадськістю Збройних Сил України, проєкт виконаний спільно з Інформаційним агентством АрміяINFORM та Центральною телерадіостудією Міністерства оборони України, за сприяння Міністерства у справах ветеранів та за участю громадських організацій.
У проєкті взяли участь ветерани російсько-української війни, які дістали поранення під час бойових дій із захисту України, а також діти-інваліди та інваліди з дитинства, які через напад російських військ змушені були зазнати всіх жахів війни (обстріли, окупацію, авіанальоти та ракетні удари, евакуацію) — але не зламалися, продовжують боротьбу за власне достойне життя та свою Україну.
Так, учасник проєкту сержант Евген Смага до 24 лютого працював водієм маршрутки. Вранці 24-го, виконуючи ранковий рейс, побачив колону російських танків. Як він розповідає, «рейс, звичайно, довелося припинити, висадив людей, повернувся до Чернігова й у той же день вступив до лав ЗСУ, воював в окремій Сіверський танковій бригаді, боронив Чернігів». У бою втратив ногу, після кількох операцій і протезування проходить відновлення й готується до участі в «Іграх Нескорених».
Ще один учасник проєкту сержант Олександр Швачка, інженер комп’ютерних систем. Дo 2015 року працював в ІТ-сфері. Потім у складі десантно-штурмової бригади Збройних Сип України захищав Україну на Донецькому напрямку. Демобілізувавшись, вступив до Спілки ветеранів АТО/ООС, займався активною громадською та волонтерською діяльністю, працював менеджером з продажу в будівельній галузі, 24 лютого 2022 poкy повернувся на військову службу застyпником командира взводу десантно-штурмової бригади, захищав підходи до Києва поблизу смт Макарів, де був важко поранений, втратив ногу. Цікаво, що під час боїв саме в Макарові перебував ще один учасник проєкту — маленький хлопчик, інвалід з дитинства. Але дізналися вони про це лише на зйомках — недарма кажуть, що війна велика, але дуже тісна.
Як розповідає координатор проєкту капітан Збройних Сил України Олена Мокренчук, «уже утридцяте разом зі світовою спільнотою Україна відзначає День людей з обмеженими фізичними можливостями. Це не свято й не день ушанування — він започаткований для того, щоб нагадати про цих людей, які живуть поруч із нами і яких люди дуже довгий час намагалися «не помічати».
У 1992 році Генасамблея ООН встановила День людей з обмеженими фізичними можливостями. Законом України від 16 грудня 2009 року № 1767-VI нашою державою було ратифіковано Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї. Світова спільнота, людство нарешті доросли до того, щоб відійти від ідеї «середнього арифметичного показника здоров’я» й повернутися обличчям до індивідуальних особливостей кожної людини. І тут з’ясувалося, що люди, які мають обмеження в певній сфері фізичних можливостей, часто надолужують цю свою особливість успіхами в інших сферах — інтелектуальній, сфері емпатії тощо. Ніхто з нас не досконалий, ми всі маємо певні обмеження фізичного стану. Військові, які дістали поранення, захищаючи нашу державу, наразі теж мають певні обмеження фізичного характеру — але мало хто з цивільних мешканців офісів і кабінетів може похвалитися тією фізичною формою, в якій вони перебувають зараз».
За словами директора Київського міського центру допомоги учасникам АТО Георгія Кунаха, наразі близько 100 тисяч киян боронять Україну.
«Реінтеграція ветеранів, зокрема тих, хто дістав серйозні поранення, це надважливе завдання! Центр розробив Концепцію реінтеграції та підтримки учасників бойових дій у Києві. Незабаром ми відкриємо Kyiv Military Hub, який стане потужним інструментом реінтеграції та підтримки ветеранів», — наголосив Георгій Кунах.
Керівниця експертної групи взаємодії з громадськими об’єднаннями та розвитку ветеранського руху Мінветеранів Ганна Демиденко наголосила, що «суспільство має бути готовим до появи поряд людей із травмами та особливими потребами, яких вони зазнали на війні. Держава має забезпечити якісну реабілітацію та безбар’єрний простір для кожного».
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото автора
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2022-12-03 18:05:10