Неврологиня про інсульт: що це таке, чому трапляється та чи можна запобігти

Гострий невідкладний стан, коли порушується кровопостачання мозку, – це і є інсульт. Більшість переконані, інсульт – це вік, підвищений рівень холестерину в крові, серцево-судинні захворювання. А молодим нема чого думати про нього, а отже, і стерегтися.
Інсульти молодшають
Проте, за даними Всесвітньої організації з дослідження інсультів (World Stroke Organization), ця хвороба нині молодшає. Станом на 2019 рік понад 62% випадків інсульту трапились із людьми віком до 70 років.
Статистика загрозлива. А взагалі кожна четверта людина, якій сьогодні 25 років, протягом життя захворіє на інсульт.
Зараз дивляться
Неврологиня Анастасія Гончар спробує пояснити, чому трапляється інсульт, чи завжди легко його ідентифікувати та що робити, коли він стався.
Чому виникає інсульт
Як і всім органам, головному мозку потрібен кисень для нормальної роботи. Він доставляється судинами – артеріями. Якщо артерії закупорюються, подача крові до мозку зводиться до мінімуму, а то й узагалі припиняється.
– Це називається ішемічний інсульт, він трапляється у 85% випадків, – пояснює Анастасія Гончар.
Неврологиня підкреслює, що менш імовірна причина інсульту – розрив артерії та крововилив. Такий інсульт називається геморагічним і має більш тяжкі наслідки.
Проте в обох випадках частина мозку помирає.
Ішемічний інсульт можуть викликати захворювання судин (атеросклероз) і аритмія (фібриляція передесердь).
Геморагічний інсульт може статися при різкому підвищенні кров’яного тиску, при порушенні згортання крові, при патологічному розширенні судин (аневризмі).
Особливі фактори ризику інсульту
Вік. Після 55 років шанси людини мати інсульт подвоюються з кожним десятиліттям. Водночас 1 з 7 інсультів стається в молодих людей віком від 15 до 49 років.
Стать. За статистикою, у жінок інсульти стаються частіше. Жінки ж і частіше помирають від інсульту.
Спадковість. Людина має вищі ризики інсульту, якщо така хвороба вже спостерігалась у членів сім’ї.
Як розпізнати інсульт?
Існує спеціальна шкала F.A.S.T, яку досить легко запам’ятати. Нею можна користуватися, щоби вчасно ідентифікувати інсульт.
В українському варіанті її назвали Мозок.
Роздивіться її уважно і запам’ятайте симптоми.
Як діяти при інсульті?
- Негайно викликати швидку допомогу.
- Зафіксувати час, коли стали помітні симптоми, зазначені в шкалі Мозок.
– Запам’ятайте, тільки в перші 4,5 години існує можливість виконати пацієнту тромболізис, тобто розчинити тромб, щоб повернути людині шанс на нормальне життя, – наголошує неврологиня.
- Людині з підозрою на інсульт не можна нічого давати через рот. При порушенні ковтання, пиття води, вживання їжі чи приймання таблеток може викликати загрозливе ускладнення — аспіраційну пневмонію.
- Покладіть людину на бік. Можна використати одяг чи подушку під голову таким чином, щоб уникнути аспірації (потрапляння блювотиння у дихальні шляхи), якщо людина блюватиме.
- Якщо людина втратила свідомість, у неї відсутні ознаки серцебиття та дихання, та якщо ви вмієте надавати серцево-легеневу реанімацію, — розпочинайте її до приїзду швидкої.
Джерело: Бережи себе
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-21 15:45:58