Україна і світ

Несплата штрафів за ухилення від мобілізації: чи блокуватимуть персональні рахунки

Штрафи за порушення норм мобілізації зараз становлять від 17 000 до 25 500 грн. Ці суми є доволі великими, й хтось просто не може заплатити такі гроші. Тому постає цілком логічне питання: чи блокують рахунки та арештовують майно в разі несплати штрафу за ухилення від мобілізації.

Про це Факти ICTV поспілкуватися із членом Асоціації правників України, юристом у сфері військового права та мобілізації Антоном Ревенком.

Розмір штрафів за ухилення від мобілізації

9 травня 2024 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України були внесені зміни щодо посилення відповідальності за військові правопорушення.

Зміни стосувалися ст. 210 та 210-1 Кодексу України про адмінправопорушення. За порушення правил військового обліку, вчинене у воєнний час (або повторне порушення), санкція передбачає накладення штрафу від 17 000 до 25 500 грн.

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію у воєнний час штраф для громадян становить від 17 000 до 25 500 грн, для посадових та юридичних осіб – від 34 000 до 59 500 грн.

Блокування рахунків через несплату штрафів за ухилення від мобілізації

Юрист Антон Ревенко наголошує, що розмір штрафів за порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію суттєві, тому може виникнути реальна загроза блокування банківських рахунків громадян.

На сьогодні для притягнення особи до адміністративної відповідальності представники ТЦК складають відповідний протокол.

Процедура стягнення штрафів за ухилення від мобілізації

Представники ТЦК можуть самостійно виносити постанову про притягнення до адміністративної відповідальності без передання матеріалів до суду та без обов’язкової присутності особи, щодо якої складають постанову. За словами юриста Антона Ревенка, така процедура суттєво пришвидшує притягнення до адміністративної відповідальності та накладення штрафів за ухилення від мобілізації.

Оскільки у реєстрі військовозобов’язаних Оберіг зібрано інформацію зі всіх державних реєстрів, то особу, щодо якої склали постанову, зможуть внести до Реєстру боржників, а у разі несплати штрафу – заблокувати рахунки, наголошує Антон Ревенко.

– Наприклад, якщо щодо особи склали відповідну постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку і вона не сплачує штраф, то документ направлять до органів виконавчої служби, які в примусовому порядку зможуть заблокувати рахунки та накласти арешт на майно, – наголошує юрист.

Що буде, якщо вчасно не сплатити штраф

Якщо ви не сплатите штраф у встановлений законом термін, то постанова про його накладення буде передана державному виконавцю. Він матиме право стягнути з вас не лише суму самого штрафу, а й подвійну її вартість, а також витрати на всі проведені дії. Іншими словами, несплата штрафу призведе до суттєвого збільшення ваших фінансових зобов’язань.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Щоб уникнути таких наслідків, варто своєчасно перевіряти наявність штрафів. Зробити це можна, скориставшись мобільним додатком Дія або сервісами інтернет-банкінгу, наприклад, ПриватБанку чи Монобанку. Відповідна інформація зазвичай міститься у розділі Сервіси.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-20 17:42:00