Львівський портал

Науковий скандал. МОН дозволить львів’янці Яремчук захистити дисертацію

Міністерство освіти України розслідує скандальний інцидент із недопущенням до захисту дисертації львівської журналістки, письменниці та членкині міжнародної неурядової організації ПЕН. Про це повідомила сама Олеся Яремчук на своїй сторінці у Facebook.

У МОН готові надати Оляся Яремчук можливість захиститись в іншій вченій раді.

«Щойно завершила розмову з міністром освіти та науки Сергієм Шкарлетом. Він повідомив, що мою «справу» вже розслідують. Він сам розмовляв з головою вченої ради, де я пробувала захиститись. Раду перевірятимуть. Мені ж міністерство готове надати можливість захиститись в іншій раді, попри те, що я «пропустила дедлайн» подання оголошення», – повідомила Олеся Яремчук.

У розмові з міністром журналістка підняла тему офіційної оплати роботи спеціалізованих вчених рад, адже фінансувати захист має не аспірант, а також надмірної бюрократії у процесі захисту.

«Спектр проблем набагато ширший. Моя історія – лише «крапля води у морі», – зазначила Олеся Яремчук.

Про вимагання хабарів за допуск до захисту дисертації Олесі Яремчук стало відомо 15 квітня, коли журналістка опублікувала у ЗМІ викривальний репортаж про те як після восьми років наукових досліджень, через відмову платити хабарі, увесь процес її захисту перетворили на справжнє пекло.

Аби уникнути хабарів жінка обрала вчену раду в приватному університеті, заплатила офіційний внесок в касу – 18300 гривень, але цього виявилось недостатньо, аби її допустили до захисту.

«В Україні для того, щоби отримати науковий ступінь, потрібно звернутися до спеціалізованої вченої ради: подати документи, пройти етапи бюрократичної процедури, і, власне, відбути публічний захист. Оплата роботи ради неврегульована, тож усі витрати, пов’язані з її роботою, несе – не університет, міністерство чи державний фонд, а здебільшого аспірант чи аспірантка.

Це розчаровує, адже коли моїм колегам за кордоном навпаки доплачують за захист, в Україні дисертант має сам витратити на це кілька тисяч доларів. Це перший етап знецінення – адже розумієш, що робота, в яку автор чи авторка вклали частину життя, нікому не потрібна. Ні держава, ні університет не зацікавленні в тому, щоб підтримати дослідника чи дослідницю й мотивувати їх залишатись у науці», – йдеться у викривальному репортажі.

Після гучної статті львівської журналістки в Україні створили організацію OsvitaLeaks, де люди зі схожими історіями анонімно викривають про факти корупції в науково-освітньому середовищі.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2021-04-29 13:24:51

Back to top button