Народні депутати пропонують пом’якшити покарання військовослужбовців за деякі злочини
Комітет з питань правоохоронної діяльності на сьогоднішньому позачерговому засіданні порекомендував парламенту ухвалити у другому читанні та в цілому законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу України.
Зокрема йдеться про вдосконалення положень чинного законодавства в частині кримінальної відповідальності за скоєння військових кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушеннями правил експлуатації бойових чи спеціальних машин, виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння (реєстр. № 9325).
Про це на своєму офіційному вебпорталі пише пресслужба Апарату Верховної Ради України.
У статтях Кримінального кодексу України: 415-й «Порушення правил водіння або експлуатації машин», 416-й «Порушення правил польотів або підготовки до них», 417-й «Порушення правил кораблеводіння» — містяться нові норми, що передбачають за ці злочини не лише позбавлення волі, а й службове обмеження, тримання в дисциплінарному батальйоні та обмеження волі.
Тож у разі розгляду кримінальних проваджень суди не обов’язково виноситимуть вироки, пов’язані з ув’язненням військових.
Змін зазнає й 47-ма стаття Кримінально-виконавчого кодексу України. Після того як закон набуде чинності, командир засудженого до відбування службового обмеження протягом трьох днів після одержання копії вироку має видати відповідний наказ.
У ньому буде позначено розмір відрахувань у дохід держави з грошового утримання засудженого, строк, протягом якого він не може бути підвищений за посадою, у військовому званні, а також який строк не зараховується йому у строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання.
Законодавчою новацією є й те, що під час відбування службового обмеження засуджений військовослужбовець не може бути звільнений з військової служби, за винятком випадків визнання його непридатним до військової служби за станом здоров’я.
У пояснювальній записці до цього проєкту Закону України законодавець зазначає, що «з початком російсько-української війни розпочалось масове бойове застосування спеціальної військової техніки, військової авіації, військових суден… У більшості випадків успіх виконання бойових завдань досягається високомайстерним управлінням чи пілотуванням та пов’язане зі смертельним ризиком для життя військовослужбовців та високим ризиком пошкодження або знищення техніки. Одночасно визначені чинним Кримінальним кодексом України види покарань за кримінальні правопорушення, пов’язані з порушеннями правил експлуатації бойових чи спеціальних машин, виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння, є надмірно суворими, позбавлені належної альтернативності видів покарання та не враховують обставин та умов, за яких військовослужбовці виконують бойові завдання для відсічі агресора».
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У комітеті впевнені, що ухвалення законопроєкту забезпечить «необхідну гнучкість та дискрецію у прийнятті рішень щодо притягнення до відповідальності за виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння, вчинені в умовах війни, що в кінцевому результаті дозволить зберегти в лавах Збройних Сил України висококваліфікований особовий склад, який має виняткові знання й навички з управління бойовими машинами».
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-08-31 21:45:56