Нардепи готують подання до Конституційного суду щодо скандального закону про САП і НАБУ

Декілька народних депутатів, в тому числі представники Львова, публічно заявили, що ініціюють подання до Конституційного суду України для скасування скандального закону, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів. Про це повідомляє Львівський портал.
Станом на ранок 23 липня відомо, що ініціативою подання до Конституційного суду виступили нардепи Ярослав Железняк, Ярослав Юрчишин, Роман Лозинський і Наталя Піпа. Останні троє є представниками Львова у Верховній Раді.
Процедурно ініціаторам потрібно зібрати 45 голосів у парламенті для такого подання. Депутати сподіваються, що вони знайдуться.
«Президент згадав про турборежим і підписав злочинний закон про НАБУ/САП в цей же день! Встиг до комендантської. Цікаво дізнатися, де цей турборежим, коли мова йде про інші законопроєкти, деякі з яких лежать на столі вже більше року. Наші дії: готуємо конституційне подання щодо цього проекту, будемо всіма силами блокувати цей постріл собі в голову. Потрібна підтримка 45 депутатів. Хто готовий, відгукніться, об’єднаємо наші зусилля», – відзначив Ярослав Юрчишин.
Зі свого боку Ярослав Железняк додає, що скандальний закон напередодні Верховна Рада ухвалила з цілою низкою порушень регламенту.
«З конституційним поданням доведеться трохи витратити час, щоб воно було максимально якісним. Є вже такі прецеденти, коли відміняли закон через порушення. Тут якраз влада прям максимально брудно вела його через зал, тож є багато матеріалу. Далі почнемо збір 45 підписів. Не думаю, що буде легко, але будемо робити так, щоб кожного хто відмовиться підписати, ви знали. Хоч суд – це довго, але варіант дуже надійний», – прокоментував Железняк.
Паралельно нардеп хоче зареєструвати у Верховній Раді окремий законопроєкт, який би мав скасувати скандальний закон щодо НАБУ і САП. Хоча шансів на це мало, визнає Ярослав Железняк.
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.
За закон проголосували 263 народних депутати, зокрема й низка зі Львівщини. Поіменний результат голосування доступний за цим посиланням.
Відразу після ухвалення законопроєкт негайно підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав його на підпис президенту. Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон.
На мирні акції протесту проти скандального закону раптом вийшли українці у Києві, Львові, Дніпрі та в інших містах. На них президент жодним чином публічно не відреагував, а в своєму зверненні, записаному вночі, запевнив, що антикорупційні органі в Україні працюватимуть, просто їх треба «очистити від російських впливів».
Подіями довкола САП і НАБУ неабияк стурбовані посли G7 та Євросоюз. У ЄС нагадали, що надають фінансову підтримку «за умови прогресу в галузі прозорості, судової реформи та демократичного врядування». В Європі наразі не розглядають призупинення такої допомоги, бо кажуть, що існують мезанізми контролю за виділеними коштами.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 10:07:00