Україна і світ

Найменший у світі медичний робот може без проблем досягти будь-яких куточків людського тіла


Дослідники Школи інженерії Гонконзького університету науки і технологій представили унікальну розробку, яка, без перебільшення відкриває нові горизонти медицини загалом і хірургії зокрема.

Фантастика стає реальністю

Мікроскопічний біоробот, який здатний подорожувати людським тілом і виконувати поставлені лікарями завдання, більше не фантастика, а реальність.

Відтепер з’явився найменший у світі біомедичний робот, здатний проводити безпрецедентний огляд усього тіла, доставляти ліки до потрібної точки, брати зразки тканини на біопсію та навіть здійснювати лазерну абляцію – видалення новоутворень.

Розмір диво-робота не перевищує 0,95 мм, він на 60% менший за будь-яку досі  існуючу модель.

Такий мікроскопічний розмір дозволятиме роботу переміщатися у вузьких судинах і отримувати доступ до важкодоступних місць людського тіла, таких як бронхи легень і яйцепроводи.

Робот передає високоточні зображення

– Наш біомедичний робот пропонує виняткові зображення та здійснює високоточні рухи, – розповідає професор Шень Яцзін, який керував розробкою.

Професор пояснив, що робот створений завдяки поєднанню масиву оптичних волокон, спеціального інструменту, порожнистого скелета та функціональної шкіри, яку виготовили за допомогою техніки магнітного розпилення. Вона забезпечує плавний і контрольований рух під час операції.

Дослідницька група перевірила можливості робота.

Тестування in vitro показало, що робот успішно орієнтувався та виконував завдання в імітованих бронхіальних моделях, зокрема, здійснював лікувальні процедури у вирізаних легенях свині.

Перспективи медичних мікророботів неймовірні

За словами професора Яцзіна, нинішня розробка – прообраз майбутнього хірургічного робота, який зможе проводити діагностику і лікування у важкодоступних ділянках тіла.

Мікророзміри таких роботів сприятимуть зниженню ризику інфікування та прискорюватимуть одужання пацієнта.

Вони можуть успішно використовуватися в таких складних напрямах, як кардіологія та гастроентерологія.

Наразі дослідники готуються до клінічних випробувань робота in vivo і не сумніваються в успішності і ефективності свого дітища.

Джерело: Interesting Engineering

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: HKUST

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-23 11:56:00