Україна і світ

Національна гвардія України (НГУ) – що відомо про формування, обовʼязки та зарплата

Національна гвардія України (НГУ) – це військове формування з правоохоронними функціями, яке входить до системи Міністерства внутрішніх справ.

Що відомо про Національну гвардію України, чим вона відрізняється від ЗСУ та які завдання покладені на НГУ, читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Національна гвардія України: що відомо про формування

Військове формування з правоохоронними функціями входить до системи Міністерства внутрішніх справ та призначене для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян України, суспільства та держави.

Зараз дивляться

Нацгвардія була утворена Законом України Про Національну гвардію України 4 листопада 1991 року. Як самостійна силова структура Нацгвардія діяла з 1991-го по 2000 рік. У березні 2014 році Нацгвардія була відновлена під час напруженої ситуації в АР Крим та східних регіонах України.

Порушення територіальної цілісності України дуже вплинуло на позицію влади щодо Національної гвардії, відповідно, як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України із залученням нових військових кадрів на добровольчій основі Нацгвардія почала діяти 13 березня 2014 року.

Сучасна Національна гвардія України – підрозділ, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України та має правоохоронні функції. До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці та патріоти, що стали на захист народу й державності України.

У 2014 році гвардійці виконували бойові завдання по всій лінії зіткнення з періодичними ротаціями. Бійці займалися розвідкою, пошуком і ліквідацією блокпостів проросійських бойовиків, стримували ворога тощо. Крім того, нацгвардійці супроводжували колони сил АТО та брали участь у штурмових операціях разом з іншими військовими.

Наприкінці 2015 року військові перерозподілили зони відповідальності. Тому гвардійців почали залучати переважно до виконання бойових завдань з ізоляційно-обмежувальних заходів на блокпостах, утримання опорних пунктів і забезпечення порядку в населених пунктах Донецької та Луганської областей на підконтрольних Україні територіях.

Ба більше, гвардійці активно залучалися до операції Об’єднаних сил у 2018 році. Також бійці Нацгвардії підтримують громадський порядок, охороняють важливі державні об’єкти, судові установи та конвоюють підсудних майже у всіх містах України.

Сьогодні гвардійці виконують багато важливих і складних бойових завдань. Із початком повномасштабної війни нацгвардійці разом з іншими формуваннями та ЗСУ стали на захист України, беруть участь у бойових діях, перебуваючи на фронті.

Які завдання покладено на НГУ?

Основними функціями Національної гвардії України є:

 • захист конституційного ладу України, цілісності її території від спроб зміни їх насильницьким шляхом;
 • охорона громадської безпеки та порядку, забезпечення захисту й охорони життя, здоров’я, прав, свобод і законних інтересів громадян;
 • участь у забезпеченні громадської безпеки та охороні громадської безпеки та порядку під час проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших масових заходів, що створюють небезпеку для життя та здоров’я громадян;
 • забезпечення охорони органів державної влади, перелік яких визначається Кабінетом міністрів України, участь у здійсненні заходів державної охорони органів державної влади та посадових осіб;
 • охорона ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об’єктів, перелік яких визначається Кабінетом міністрів України;
 • охорона об’єктів критичної інфраструктури, перелік яких визначається Кабінетом міністрів України;
 • участь у ліквідації наслідків кризових ситуацій на об’єктах критичної інфраструктури, що нею охороняються;
 • охорона спеціальних вантажів, перелік яких визначається Кабінетом міністрів України;
 • охорона дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні;
 • охорона центральних баз матеріально-технічного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України, охорона та оборона військових об’єктів, баз (закладів, установ) Національної гвардії України;
 • участь у здійсненні заходів, пов’язаних із припиненням збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні, а також заходів щодо недопущення масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
 • участь у спеціальних операціях зі знешкодження озброєних злочинців, у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника), припиненні діяльності не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп і злочинних організацій на території України, а також у заходах, пов’язаних із припиненням терористичної діяльності.

Крім того, нацгвардійці повинні:

 • формувати в особливий період військові частини та підрозділи та обороняти важливі державні об’єкти, перелік яких визначається Кабміном;
 • вести воєнні (бойові) дії у разі збройного конфлікту чи загрози нападу на Україну;
 • виконувати завдання територіальної оборони;
 • виконувати заходи правового режиму воєнного стану та багато іншого.

Загалом, НГУ виконує безліч важливих і складних завдань для захисту життя, права, свободи та законних інтересів українців.

Керівництво НГУ 2023

 • Командувач Національної гвардії України – Юрій Лебідь.

25 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський призначив Юрія Лебедя командувачем Національної гвардії України.

 • Перший заступник командувача, начальник штабу – генерал-лейтенант Володимир Кондратюк

13 червня 2019 року Володимир Зеленський призначив Кондратюка першим заступником командувача НГУ.

 • Заступник командувача Національної гвардії України (зі служби) – Микола Миколенко.

Призначений на посаду 26 червня 2019 року.

 • Генерал-майор Національної гвардії України, начальник Східного територіального управління – Олег Сахон.

НГУ та ЗСУ: в чому різниця

В одному зі своїх інтервʼю генерал-майор Національної гвардії України, начальник Східного територіального управління Олег Сахон зазначив, що в законі Україні про НГУ чітко визначено, що це військова організація з правоохоронними функціями.

– Саме ці функції і відрізняють НГУ від завдань Збройних сил України. Головні завдання ЗСУ  – складники сектору безпеки. А Національна гвардія в системі внутрішніх справ здійснює превентивні заходи щодо дотримання конституційного ладу, підтримання законності та порядку, як правоохоронний орган – захист держави від зовнішньої агресії, – каже Сахон.

Заробітна плата нацгвардійців у 2023 році

Від 1 лютого 2023 року було збільшено щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії та Держприкордонслужби до 20 100 грн.

Тобто військовослужбовець, який не залучений до ведення бойових дій, просто отримує свою зарплату (20 100 грн), а військові, які беруть участь в активних бойових діях, додатково мають ще 100 тис. грн.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-01 19:08:05