Львівський портал

НАБУ і САП хочуть підпорядкувати генпрокурору. Чому це небезпечно

У вівторок, 22 липня, на розгляд Верховної Ради у другому читанні внесли законопроєкт, який передбачає підпорядкування Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури генпрокурору України. Цю ініціативу вже розкритикували у НАБУ і САП, а також деякі нардепи, адже вона дозволить зробити ці антикорупційні органи «ручними».

Про винесення на розгляд парламенту скандального законопроєкту №12414 вранці 22 липня сповістила нардепка і голова комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна. За її словами, у документ оперативно внесли правки щодо антикорупційних органів, які можуть стати «катастрофічними» для України.

«Щойно внесли правки, які роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора. Якщо буде проголосовано за ці зміни, антикорупційна інфораструктура України буде фактично знищена. Наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави вважаю катастрофічними. Закликаю колег у жодному разі не підтримувати цю ініціативу», – наголосила депутатка.

Нардеп Ярослав Железняк теж розкритикував цю законодавчу ініціативу і заявив, що САП фактично хочуть перетворити на «весільних генералів». За його словами, голосування у другому читанні хочуть провести «максимально швидко».

Зі свого боку на скандальний законопроєкт вже відреагували у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Там заявили, що він несе пряму загрозу втрати незалежності САП та НАБУ.

Положення законопроєкту передбачають наділення генерального прокурора України виключними повноваженнями отримувати доступ та витребовувати будь-яке провадження НАБУ і САП, а також передавати його іншому органу досудового розслідування. Якщо ж виникне спір про підслідність між НАБУ та іншими органами досудового розслідування, то його вирішуватиме виключно генпрокурор.

Крім того, генерального прокурора наділять виключними повноваженнями закривати справи щодо найвищих посадових осіб держави.

«Генеральний прокурор фактично стає безпосереднім керівником САП із повноваженнями надавати прокурорам САП будь-які вказівки. При ухваленнв законопроєкту буде зруйновано всі гарантії незалежності НАБУ і САП, а також нашу спроможність вести будь-які розслідування щодо топкорупції», – підкреслили в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

У НАБУ додають, що ініційований законопроєкт також передбачає, що:

  • генпрокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і за їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • тим часом керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів, оскільки це це вирішує тільки генпрокурор.

«Якщо цей законопроєкт ухвалять, фактично керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ генпрокуратури. Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування», – наголосили у НАБУ.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-22 12:38:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин