НАБУ і САП після зустрічі з Зеленським: потрібно законодавчо повернути гарантії незалежності

У середу, 23 липня, після зустрічі в Офісі президента Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура виступили з публічними заявами, у яких закликали повернути гарантії незалежностіцим інституціям на законодавчому рівні.
«Ухвалені напередодні законодавчі зміни суттєво обмежують незалежність НАБУ і САП, про це наголосили керівники обох інституцій під час зустрічі, ініційованої Офісом президента. Відтепер НАБУ і САП позбавлені гарантій, які раніше дозволяли їм ефективно реалізовувати свої завдання та функції у протидії топкорупції. Для відновлення повноцінної та незалежної роботи необхідні чіткі й однозначні кроки на рівні закону, які повернуть скасовані парламентом гарантії», – вказано у спільній заяві цих антикорупційних інституцій.
У НАБУ і САП підкреслили, що незмінними цінностями для них залишаються верховенство права і дотримання закону, тому такого ж підходу очікують і від інших органів правопорядку.
«Підкреслюємо свою відданість інтересам українського народу та продовжують працювати над збереженням професійної спроможності обох інституцій і результатів, досягнутих за роки їхньої діяльності… Ми щиро дякуємо громадянам України за принципову позицію, активну підтримку та небайдужість. Саме завдяки активній громадянській участі антикорупційна реформа стала можливою», – додають у САП та НАБУ.
Устпанови закликали міжнародних партнерів продовжувати всебічно підтримувати Україну у боротьбі з російською агресією.
Зазначимо, 23 липня президент Володимир Зеленський зібрав на нараду керівників правоохоронних та антикорупційних органів України, серед них були й очільники НАБУ та САП. Коментуючи результати цієї зустрічі, президент заявив, що всі домовилися працювати «виключно конструктивно».
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.
За закон проголосували 263 народних депутати, зокрема й низка зі Львівщини. Поіменний результат голосування доступний за цим посиланням.
Відразу після ухвалення законопроєкт негайно підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав його на підпис президенту. Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон.
На мирні акції протесту проти скандального закону раптом вийшли українці у Києві, Львові, Дніпрі та в інших містах. На них президент жодним чином публічно не відреагував, а в своєму зверненні, записаному вночі, запевнив, що антикорупційні органі в Україні працюватимуть, просто їх треба «очистити від російських впливів».
Закон оперативно опублікували в «Голосі України» у день ухвалення. Таким чином він відразу вступив у дію.
Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Схвалення законопроєкту у парламенті викликало занепокоєння комісарки з питань розширення ЄС Марти Кос.
В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
Тим часом деякі нардепи вже анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 13:43:00