Україна і світ

На які умови Угорщини пішов ЄС, щоб продовжити санкції проти РФ: деталі

Фото: Getty Images

Угорщина погодилася підтримати продовження санкцій проти Росії ще на пів року. Але натомість ЄС має випустити заяву щодо занепокоєння Будапешта у контексті “енергетичної безпеки”.

Про це повідомляє видання Politico, посилаючи на неназваних європейських дипломатів.

Угорщина з умовою погодилася на продовження санкцій проти РФ

Зазначається, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан тримав Брюссель у напрузі, погрожуючи заблокувати санкції проти Росії, включаючи заморожування її фінансових активів в ЄС.

Один з дипломатів ЄС заявив, що Будапешт “грає з вогнем” і “закладає бомбу в трансатлантичні відносини”, блокуючи санкції.

Водночас, за словами двох дипломатів ЄС, в останню хвилину було досягнуто домовленості щодо відвернення загрози з боку Угорщини. Очікується, що Будапешт відступить в обмін на заяву, щодо занепокоєння Угорщини у питанні “енергетичної безпеки”.

Який ультиматум висунула Угорщина

Деталі домовленості повідомили журналіст Радіо Свобода Рікард Джозвяк та журналіст The Wall Street Journal Лоранс Норман.

За словами Джозвяка, Угорщина вимагає від ЄС тиснути на Україну, щоб зберегти транзит російських енергоресурсів до ЄС та вести діалог про транзит газу в обмін на свою згоду підтримати продовження економічних санкцій проти РФ.

Крім того Будапешт домігся ухвалення заяви, де йтиметься, що Брюссель проситиме від Києва “запевнень” щодо збереження постачання енергоресурсів до країн ЄС.

Норман навів рядки з проєкту заяви, у якій йдеться, що Єврокомісія “готова продовжити дискусії з Україною щодо постачань до ЄС через українську ГТС відповідно до міжнародних зобов’язань України”. Також у процес Єврокомісія готова залучати Угорщину і Словаччину.

Крім того там зазначено, що ЄК звернеться до України з проханням щодо “збереження постачання трубопровідної нафти до ЄС”.

Це підтвердив очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто, який зазначив, що Будапешт погодився підтримати продовження санкцій проти Росії, якщо Єврокомісія надасть гарантії щодо енергетичної безпеки країн-членів ЄС.

— Угорщина отримала гарантії, які вона просила щодо енергетичної безпеки нашої країни. Єврокомісія зобов’язується захищати газо- і нафтопроводи, що ведуть до країн-членів ЄС… Єврокомісія також прагне отримати від України гарантії збереження поставок нафти до ЄС, – написав Сійярто.

Кількома годинами раніше Сійярто заявив, що санкції проти Росії “нещадно провалилися” і такі заходи “завдали величезної шкоди Європі”. Також він нарікав, що нібито через санкції проти Москви економіка Угорщина зазнала збитків на €19 млрд.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-27 14:15:00