Львівський портал

На Пагорбі Слави завершили ексгумацію

У середу, 16 липня, на Пагорбі Слави у Львові завершили ексгумацію поховань. Про це повідомив міський голова Андрій Садовий.

Загалом виявлено 355 останків. Усі вони, включно з останками агента НКВС Миколи Кузнецова та майора Степана Путіна, будуть перепоховані на Голосківському кладовищі.

Роботи проводили за всіма дозволами та під наглядом фахівців.

Під час ексгумації зафіксували розбіжності між кількістю надгробних плит і фактичними похованнями. У більшості випадків супровідних матеріалів не виявлено – лише залишки уніформи, ґудзики, взуття та гвардійські значки.

Металеві гірлянди з колон і паркану передали до музею «Територія терору». Туди ж передадуть і конструкцію «вічного вогню».

Мер Львова зазначає, що наступним етапом стане публічна дискусія щодо нового призначення цієї території.

Нагадаємо, ексгумацію поховань на Пагорбі Слави у Львові розпочали 1 травня. Вона охоплює понад 220 індивідуальних могил, чотири братські поховання та, ймовірно, місця перепоховання агентів НКВС Миколи Кузнєцова і майора Степана Путіна. Їхні останки раніше неодноразово намагалися викрасти, також вимагали повернути до росії. Усі виявлені рештки разом із надмогильними плитами перепоховають на Голосківському кладовищі.

Плани щодо перенесення решток існували ще у 2024 році, однак роботи були відтерміновані через тривалу ексгумацію на колишньому Марсовому полі, що розташований поруч.

Також під час розкопок виявлено, що радянська влада ховала загиблих на глибині лише 30-40 см, що не відповідало санітарним нормам.

До того ж фахівці, які проводили ексгумацію, під час роботи на Пагорбі Слави виявили два тіла у гробі замість одного або ж покладеного у могилу радянського полковника обличчям донизу. Все це, кажуть експерти, свідчить про зневагу більшовиків до загиблих за їхню владу.

Демонтаж радянського меморіалу триває з 2022 року, коли зі споруд прибрали радянську символіку: зірки, серпи, молоти, із вхідної колони зняли пропагандистський вислів російською мовою, а також вивезли всі пам’ятники.

І цьогоріч наприкінці квітня на Пагорбі Слави взялись демонтовувати всі інші кам’яні споруди та елементи, також стартувала підготовка до самих ексгумації поховань.

27 травня знесли парадний вхід до Пагорба Слави, фактично завершивши демонтаж радянського монумента. А 2 червня демонтували другу вхідну колону. Обидві колони були облицьовані плитами пісковику, які відокремлювали й перевозили на зберігання.

Довідково: сучасний Пагорб Слави на вул. Пасічній у Львові відкрила радянська влада у 1952 році як Меморіал воїнів Червоної армії (архітектори А. Натальченко, Г. Швецько-Вінецький та І. Персиковий).

До цього тут був військовий цвинтар, де поховали 2545 солдатів російської армії, які загинули у Галицькій битві в серпні 1914 року. Після відступу росіян зі Львова влітку 1915 року кладовище залишилося без догляду, тож у 1937 році тіла ексгумували та перенесли його до основних поховань на Австрійський військовий цвинтар.

Зважаючи на мільйонні втрати СРСР у Другій світовій війні, радянська влада у 1944 році вирішила на місці колишнього військового цвинтаря облаштувати Меморіал воїнів Червоної армії.

Фото: Telegram / Андрій Садовий



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-16 18:05:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин