На одязі з яких тканин мікроби і віруси живуть найдовше – дослідження вчених
Канадський мікробіолог Джейсон Тетро дослідив одяг, в якому ми буваємо в публічних місцях, транспорті, офісах чи на концертах і визначив тканини, на яких частіше за все затримуються і зберігаються мікроби і віруси – в епідсезон патогени в прямому сенсі слова ширяють у повітрі.
Бактерії і грибки затримуються довше, віруси менше
– Залежно від умов бактерії та грибки можуть залишатися життєздатними на тканинах досить довго, до 90 днів, — запевняє Тетро.
А от віруси, за словами мікробіолога, живуть на одязі значно менше часу.
Тетро заспокоює, що насправді захворіти від шкідливих патогенів, що причаїлися в одязі, можна лише тоді, коли в наявності достатньо висока доза, щоб ви заразилися. Таке трапляється вкрай рідко.
– Якщо тканина трохи волога, наприклад, від поту, патогени потенційно можуть опинитися на ваших пальцях, і тоді є ризик заразитися, торкаючись до носа та рота, — сказав Тетро.
Проте, для більшості респіраторних вірусів одяг не є основним джерелом передачі. Заражені респіраторні частинки зазвичай потрапляють в наш організм через чхання та кашель хворих людей.
А от норовірус, також широко відомий як шлунковий грип, дійсно можна підхопити з поверхонь, зокрема з одягу.
Підступний норовірус
Що стосується норовірусу, то він живе на одязі цілий місяць практично за будь-яких умов. Норовірус дуже заразний.
Поверхневе забруднення є основним шляхом передачі його іншим людям. І, на відміну від респіраторних вірусів, норовірус не можна знищити дезінфікуючими засобами, навіть на спиртовій основі.
Які тканини утримують патогени і як їх дезінфікувати
Тип тканини також може вплинути на тривалість життя мікробів на вашому одязі.
– Синтетичні матеріали, такі як поліестер, дозволяють вірусам виживати довше, ніж натуральні волокна, такі як бавовна чи шерсть, — каже мікробіолог.
Якщо ви, або хтось з вашої родини хворий на норовірус, є кілька простих кроків, щоб продезінфікувати свій одяг.
Запустіть “гарячі” налаштування вашої пральної та сушильної машин.
Прання одягу в найгарячішій воді, яку він може витримати, і сушіння на найвищому рівні можуть допомогти продезінфікувати його.
Що стосується верхнього одягу, тут стане в нагоді пропарювання.
Мийте барабан пральної машини раз на місяць, оскільки він також може бути забруднений мікробами. Тетро радить запускати порожній цикл з гарячою водою і відбілювачем.
Нарешті, не забувайте про основи запобігання хворобам.
Коли ви хворі або перебуваєте поруч із хворою людиною, не забувайте робити те, чого навчилися у 2020 році в період пандемії Covid-19: одягати маску, часто мити руки та чистити тверді поверхні, до яких можна доторкнутися, наприклад дверні ручки.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Huffpost
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-03 19:23:00