На місці вбивства Ірини Фаріон встановлять мистецький об’єкт. Візуалізація

У суботу, 19 липня, у Львові вшанували пам’ять мовознавиці та громадської діячки Ірини Фаріон, яку рік тому вбили у дворі біля будинку на вулиці Масарика. Відтак на місці вбивства планують встановити мистецький об’єкт, який стане частиною громадського простору. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської міськради.
Зокрема, мистецький об’єкт безкоштовно розробили колишні студенти-архітектори Ірини Фаріон – команда Андрія Лесюка, яка також є авторами Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові та майбутнього музею Романа Шухевича на Білогорщі.
Як зазначають автори, джерелом натхнення і основою для майбутнього пам’ятного знака стали ескізи і малюнки, які їм надали інші учні мовознавиці. Ідеєю твору є вшанування Ірини Фаріон як джерела світла, що випромінюється зсередини.
Відтак архітектори пропонують встановити двометровий монумент, де на зовнішній частині викарбують ключові слова, які асоціюються з діяльністю Ірини Фаріон: мова, нація, ідея. А вже через ці вирізи відвідувачі зможуть зазирнути всередину конструкції.
Всередині монумента передбачено стержень із вибитими цитатами, якими впродовж життя керувалася Ірина Фаріон. Як пояснюють автори, побачити їх можна буде лише за умови вдумливого погляду – так, ніби зазираєш у внутрішній світ людини. У вечірній час пам’ятник підсвічуватиметься зсередини, що підкреслює ідею «внутрішнього світла».
Окрім монумента, архітектори пропонують вигравіювати на бордюрі біля місця трагедії одну з цитат Ірини Фаріон: «Наше життя – це всього лиш коротка мандрівка задля високої ідеї».
«Студенти “Львівської політехніки” звернулись з ідеєю у нетрадиційний спосіб (не звичний пам’ятник, а за допомогою мистецького твору) відобрати пам’ять про Ірину Фаріон. Пані Ірина викладала цим студентам українську мову. Вона посіяла в них зерно любові до рідної землі, і вони покажуть це через свій мистецький об’єкт. Завдання міста – підтримувати добру ініціативу», – наголосив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко.
Так, встановлення мистецького обʼєкта відбудеться після проведення благоустрою у сквері. За інформацією Шевченківської районної адміністрації, цього року заплановано облагородити територію: впорядкувати стихійне паркування, відновити тротуари та покриття, досадити дерева та встановити вуличні меблі.
Передісторія
Ірину Фаріон вбили пострілом у голову 19 липня 2024 року біля її дому у Львові на вул. Масарика. Її у критичному стані госпіталізували з пораненням голови, втім через кілька годин вона померла.
Поховали мовознавицю 22 липня на Личаківському кладовищі. Провести її в останню путь прийшли тисячі львів’ян.
Підозрюваного у вбивстві мовознавиці, екснардепки й громадської діячки Ірини Фаріон правоохоронці спіймали 25 липня у Дніпрі. Це сталось на шостий день із моменту скоєння злочину.
Обвинуваченим є 19-річний дніпрянин. ЗМІ опублікували його фото назвали ім’я – В’ячеслав Зінченко.
Йому оголосили підозру в умисному вбивстві (ч. 1 ст. 115 ККУ), суд помістив хлопця під варту. Сам він заперечує свою причетність до вбивства Фаріон, матір вважає, що її син міг бути хіба співучасником.
Всі деталі про вбивство і як до нього готувався підозрюваний 18-річний дніпрянин читайте за цим посиланням.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-20 14:19:00