На Львівщині пошуковці знайшли німецький винищувач, збитий у 1944 році
Неподалік села Зарваниця, що у Золочівському районі Львівщині, українські пошуковці з громадської організації «Пошук літаків Другої світової війни в Україні» знайшли місце падіння німецького літака. Розпочавши розкопки на ймовірному місці авіатрощі, ентузіасти авіаційного пошуку знайшли фрагменти повітряного судна Люфтваффе, що, ймовірно, було збитим чи зазнало катастрофи у далеких 40-х роках минулого століття.
— За наданими колегою координатами ми відвідали ймовірне місце падіння літака, — розповів журналістові АрміяInform один із засновників ГО «Пошук літаків ДСВ в Україні», автор серії книг «Пошук літаків ДСВ в Україні» Андрій Кір’янов. — На місці падіння є вирва, і вже на глибині пів метра йде «материк», тобто — тверда порода. Великих уламків ми не знайшли. З наявних деталей чітко видно, що літак німецький: сірий та блакитний кольори фарби та гільзи із затвором Mg151.
За словами керівника пошукової групи, літак фактично впав на хутір, якого зараз уже не існує, тож деталей на місці — мінімум. Ймовірно, говорить Андрій, їх визбирали місцеві мешканці ще в ті часи.
Пошуковці ретельно дослідили це місце та територію поряд із ним. Загалом виявили малі уламки, 2 затвори від німецької авіаційної автоматичної гармати Mg151, залізну гільзу та частину стрічки від Mg151/20. Отож, зробити остаточний висновок щодо типу літака поки що важко — надто мало фрагментів. Наразі пошуковці розглядають кілька версій: судячи зі знахідок, це міг бути літак Hs129, Me109, Fw190 або Ju88. Відтак, професіонали своєї справи «вмикають» логіку:
— Hs129 там не падали, — категорично заявляє Андрій Кір’янов. — Ме109, згідно з його тактико-технічними характеристиками, мав лише одну гармату Mg151, друга — Мк108 або кулемети. Отже, виходить, що, ймовірно, це саме Fw190. Варіант із «Юнкерсом», Ju88, ми відкинули через малу кількість уламків, як для такого літака. Отже, по всьому виходить, що це — «Фокке-Вульф».
Пошуковець й історик додає, що більш красномовною виявилася гільза від снаряда авіаційної гармати. Вона розповідає про те, що події сталися не раніше початку 1944 року. Адже, лише починаючи з 1943 року, з метою економії їх почали виробляти саме із заліза.
Озброївшись отриманими фактами, пошуковці приступили до архівного пошуку. За цей період знайшли кілька збитих поблизу Золочева німецьких літаків. І серед них — якраз «Фокке-Вульф»!
Отже, розповідає дослідник, за припущеннями пошуковців, це — літак FW190 модифікації А6, втрачений 16 липня 1944 року. Пілот — лейтенант Ханс Пресс, вважається зниклим безвісти.
— Повторюся: це — поки що лише наша версія, що базується на поєднанні даних архівного пошуку та результатів пошуку польового, — пояснює Андрій Кір’янов. — Але, здається, ми все ж поставили ще одну крапку на мапі втрачених літаків часів Другої світової війни…
Також під час пошукових робіт групою було знайдено кілька речей часів Першої світової війни. На жаль, Україна ставала ареною обох світових війн, і вже сьогодні на її теренах триває найбільша війна після Другої світової. І також падають збиті літаки та інші літальні апарати — як ворожі, так і наші. Звичайно, часи вже інші, і за найменшої можливості їхні фрагменти та, у разі загибелі, тіла льотчиків забираються. Так у прийдешнього покоління пошуковців, на відміну від Андрія Кір’янова та його однодумців, буде менше роботи. Принаймні будемо на це сподіватися.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Що ж стосується самої спільноти пошуковців, то їм широкомасштабна війна, як і всім українцям загалом, зламала плани й змінила життя. Як розповідає Андрій Кір’янов, чимало з них пішли боронити країну. Решта долучилися до волонтерської діяльності. І одним із її напрямків стала організація для охочих комерційних походів у гори — походи з розкопками у цікавих місцях, де під час Другої світової війни зазнали аварій літаки. Проєкт було втілено в життя, і його результатом стали та продовжують ставати донати на ЗСУ та адресна допомога пошуковців конкретним підрозділам українського війська. Але це — тема вже іншої розповіді.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-06-27 10:28:19