Україна і світ

Можуть спровокувати нові пандемії: понад 900 невідомих бактерій знайшли в льодовиках Тибету

Льодовики нагір’я Тибету можуть стати осередком майбутніх пандемій. Приголомшені вчені виявили понад 900 небачених раніше видів мікробів, що живуть усередині льодовиків на нагір’ї Тибету.

Аналіз геномів мікробів показав, що деякі з них є хвороботворними і можуть викликати нові пандемії, якщо швидке танення, викликане зміною клімату, випустить їх з крижаних в’язниць.

Китайські дослідники взяли зразки льоду з 21 льодовика на плато Тибету, затиснутим між Гімалайським хребтом на півдні і пустелею Такла-Макан на півночі. Потім вчені секвенували ДНК мікроорганізмів, замкнених у льоду, створивши величезну базу даних геномів мікробів, яку вони назвали каталогом геному та генів льодовика Тибету (TG2G).

Команда виявила 968 видів заморожених мікробів, переважно бактерії, але також водорості, археї та гриби, повідомили дослідники 27 червня в журналі Nature Biotechnology. Але, що дивно, близько 98% цих видів були абсолютно новими для науки.

За словами дослідників, такий рівень мікробної різноманітності був несподіваним.

– Незважаючи на екстремальні умови навколишнього середовища, такі як низькі температури, високий рівень сонячної радіації, періодичні цикли замерзання-відтавання та обмеження поживних речовин, поверхні льодовиків підтримують різноманітне життя, – пишуть автори дослідження.

Дослідники точно не знають, скільки років деяким із цих мікробів. Попередні дослідження показали, що можна оживити мікроби, які перебували у пастці у льоду до 10 тис. років.

За словами вчених, дивовижна мікробна різноманітність у льодовиках у поєднанні з прискоренням танення льодів через зміну клімату підвищує шанси на те, що потенційно небезпечні мікроби втечуть і завдадуть шкоди.

– Захоплені льодом патогенні мікроби можуть призвести до локальних епідемій та навіть пандемій, якщо вони потраплять у навколишнє середовище, – пишуть автори.

Навіть якщо ці потенційно патогенні бактерії недовго проживуть після втечі зі своїх крижаних в’язниць, вони можуть викликати проблеми, обмінявшись великими ділянками своєї ДНК з іншими бактеріями.

Ця генетична взаємодія між мікробами може бути особливо небезпечною. Адже льодовики нагір’я Тибету живлять прісною водою ряд водних шляхів, включаючи річки Янцзи, Хуанхе і Ганг, які постачають водою дві з найбільш густонаселених країн світу: Китай та Індія.

Але льодовики є не тільки в Азії, і кожен льодовик, ймовірно, має свої унікальні мікробні спільноти. Всі вони прискорено втрачають кригу, що збільшує ризик проникнення їх у будь-які точки планети.

Однак у цьому новому дослідженні є й хороша новина. Генетичні записи мікробних спільнот, такі як каталог TG2G, можна використовувати як інструменти вивчення природних систем з метою пошуку нових цінних сполук, які можна використовувати в медицині, косметиці та інших корисних технологіях.

Джерело: Live Science

ледники
Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-07-02 18:20:38

Back to top button