Можливості великі, але не безмежні: експерт оцінив спроможність ворога щодоби завдавати масштабних ударів по Україні

Не минає і доби, щоб росіяни не завдавали комбінованих повітряних ударів по містах України.
Водночас, як у соцмережах, так і деяких, здавалося б, авторитетних медіа, розганяється інформація про спроможність ворога найближчим часом щодня запускати по наших населених пунктах та інфраструктурі по кілька тисяч дронів і інших засобів ураження.
Наскільки ці застереження мають обґрунтування, кореспондент АрміяInform розпитав відомого експерта, генерал-лейтенанта у відставці, кандидата військових наук, доктора технічних наук, професора, заступника начальника Генерального штабу ЗС України (2006–2010) Ігоря Романенка.

— Пане генерале, хотілося б почути вашу оцінку спроможностей ворожого ОПК значно наростити свої потужності щодо постачання дронів і ракет для збільшення масштабів обстрілів України? Які тут реалії?
— На жаль, загарбники досить швидко збільшують випуск озброєння для того, щоб формувати нам відповідні проблеми. Тобто, на поточний час, кількість засобів здійснення повітряного удару зростає як щодо безпілотних апаратів, так і інших видів засобів повітряного нападу. Це і «Шахеди», і дрони зв’язку, розвідки, і ретранслятори, так звані «обманки» тощо. Щодо ракет, то вони в росіян теж різних типів: і крилаті, і балістика.
Вони намагаються модернізовувати, удосконалювати ці засоби й відповідно до того, наскільки це їм вдається, змінювати тактику застосування для того, щоби покращити, підвищувати свою ефективність.
— От щодо зміни тактики в діях окупантів: що тут ви маєте на увазі?
— Йдеться про сам алгоритм їхніх дій. Наприклад, російські ударні дрони, вони раніше літали на маршрутах висот до кілометра і нижче. Потім ті самі «Шахеди» знижувалися для атаки на певний об’єкт.
А тепер це робиться навпаки: БПЛА підіймаються на висоти від півтора до чотирьох кілометрів. Такий нині у ворога порядок застосування. Це щоб зробити менш ефективними основні засоби озброєння наших вогневих мобільних груп: зенітні кулемети та гармати.

При цьому і візуально, особливо вночі, нашим захисникам стає дуже важко їх виявляти, супроводжувати, і, відповідно, знищувати. Адже на такій відстані ефективність вогню теж знижується. У зв’язку із цим з нашого боку відбувається пошук нових засобів впливу і знешкодження тих самих ворожих «Шахедів».
Нині, наприклад, наші фахівці активно взялися до розробки й налагодження випуску дронів-перехоплювачів, широкого спектра інших засобів знешкодження ворожих БПЛА. Але поки що тих же зенітних дронів, на жаль, у нас невелика кількість. Відрадно, що цьому питанню приділяють значну увагу як у вищому керівництві держави, так і в оборонному відомстві та Генеральному штабі ЗСУ.
Також застосовуються і засоби радіоелектронного придушування. При чому, вони діють не тільки із землі, а й у повітрі, з легкомоторних літаків.
— А що ви можете розповісти про застосування таких літальних апаратів?
— З-поміж цього авіапарку, то там є і державні літаки, а також залучаються і приватні. Вони використовують так: на борт беруть стрільця, озброєного, скажімо, помповою рушницею. Екіпаж підіймається в повітря, розшукує дрони й знищує їх пострілами з рушниці.
Можна сказати, що такі дії не є якимись новаторськими й революційними. Але вони мають тактичний ефект. Також відбуваються організаційні зміни при залученні таких екіпажів.
— Що ви маєте на увазі?
— 11 червня Кабінет Міністрів України схвалив реалізацію експериментального проєкту щодо створення груп протиповітряного захисту (ГПЗ) у складі добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ). Відповідні офіційні роз’яснення дало Міністерство оборони України.
Мета проєкту — посилити спроможності ППО шляхом залучення підготовлених і вмотивованих громадян до виконання завдань протиповітряного захисту в умовах зростаючої активності ворога.

Уряд ухвалив відповідне рішення про формування груп протиповітряного захисту на базі добровільних формувань територіальних громад із залученням громадян, які не підлягають мобілізації. Потенційні добровольці мають звертатися до командира добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) за місцем свого проживання.
Якщо ДФТГ відсутнє, можна звернутися до місцевої військової адміністрації з ініціативою щодо його створення спільно з військовими частинами Сил територіальної оборони ЗСУ.
Наголошу: тут потрібна наполеглива велика робота, щоб ці групи в нас ефективно запрацювали.
— І тут можна говорити про нову складову комплексних дій системи ППО, де ще одним напрямком у протистоянні є знищення ворожої інфраструктури виробництва тих же атакувальних БПЛА.
— Безумовно. Тому що так ми діємо на упередження, що ще більш ефективно. Для того, щоб завдавати ударів по ворожих підприємствах, де виробляються ці дрони, де вони зберігаються. По майданчиках, де відбуваються старти цих безпілотників. Тобто це як в прислів’ї: треба знищувати лучника, а не стріли.
Але для цього треба мати відповідний інструментарій. Потрібна зброя далекої дії, відносно на 500, 600 кілометрів і більше. І це мають бути не тільки ударні дрони, бойова частина яких відносно невеличка. Йдеться про ракетну зброю, крилаті й балістичні ракети. Вони у нас є, такі як «Довгий Нептун» чи «Сапсан».
Але треба їхнє виробництво масштабувати, щоб вони з’являлися десятками й сотнями. Тоді буде відчуватися ефект від того, що завдаються удари по відповідних ворожих об’єктах, які виробляють засоби нападу.

— Нині ворожі нальоти відбуваються практично щоночі. І агресор обирає для цілеспрямованих атак різні регіони України. А чи можуть росіяни проводити нині чи найближчим часом більш масштабні обстріли із залученням не сотень, а тисяч безпілотників?
— Таке не можна повністю виключати. Але на поточний час у ворога немає такої можливості. Масовані атаки вони здатні організовувати раз на два-три дні. Тобто в проміжок між масштабними атаками у росіян відбувається накопичення засобів повітряного нападу. Питання ж не тільки в «Шахедах». Вони намагаються так робити.
А засобів, щоб проводити так звані масовані удари щодоби, поки що в них не вистачає. Та вони працюють як над тим, щоб збільшити кількість засобів повітряного нападу, так і намагаються удосконалювати їхню якість. Тому як нашим підприємствам ОПК, так і Силам оборони треба повсякчас працювати над адекватними відповідями на ворожі загрози. Переконаний, що можливості в нас є, і з відплатами ми не забаримося.