Україна і світ

Мобілізація поліцейських 2025: чи можуть призвати правоохоронців згідно із законом

Фото: Pexels

18 травня 2024 року набув чинності закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Основні положення документа передбачають багато змін, зокрема й для поліцейських.

Чи можуть мобілізувати поліцейських під час воєнного стану у 2025 році — читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Мобілізація поліцейських 2025: що відомо

18 травня 2024 року набув чинності закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, який передбачає зміни щодо мобілізації поліцейських. У 2025 році вони продожують діяти.

Згідно з документом (стаття 23) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому КМУ, і перебувають на спеціальному військовому обліку;
  • державні службовці, які готують висновки до проектів нормативно-правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу та/або експертизу прийнятих нормативно-правових актів;
  • державні службовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Ще у 2024 поліцейські мали перейти зі спеціального обліку на загальний військовий облік, але це не означає їх автоматичну мобілізацію. Хоч документ передбачає виключення права на відстрочку для працівників Національної поліції, однак для правоохоронців запроваджене бронювання.

Кабінетом міністрів було ухвалено рішення про бронювання 90% особового складу ДСНС та Національної поліції. А 10% поліцейських, які підлягають мобілізації, можуть долучитися до бригади Лють або ж до додатково створених трьох бойових бригад Національної поліції України.

Окрім Національної поліції, бронювання від мобілізації поширюється на:

  • органи державної влади;
  • Національне антикорупційне бюро;
  • Державне бюро розслідувань;
  • органи прокуратури та суди;
  • Бюро економічної безпеки;
  • Державну службу з надзвичайних ситуацій.

Мобілізація поліцейських: що ще передбачає закон про мобілізацію

Закон надає повноваження Національній поліції України щодо участі у заходах мобілізації. Так, під час воєнного стану та мобілізації поліцейські мають право вимагати в чоловіків віком 18 – 60 років пред’явити військово-обліковий документ разом із документом, що посвідчує особу.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Закон про мобілізацію свідчить, що співробітники поліції спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соцпідтримки можуть інформувати чоловіків призовного віку про необхідність відвідати ТЦК. Також поліція може допомагати співробітникам ТЦК і СП доставити призовника (ухилянта) в центр комплектування.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-09 18:20:00