Мобілізація добровольців по-закарпатськи: про «фішки» рекрутингу, грошову винагороду та соляні басейни Солотвино
Але головне — дають 100 % гарантію, що вас відправлять служити у ту військову частину, в якій ви бажаєте служити або підберуть вам відповідний підрозділ за вашим фахом. Плюс ще й дають грошову винагороду 20 тисяч гривень за те, що ви призиваєтесь на службу за контрактом від Тячівського району Закарпаття. Вже діючим військовим та їхнім родинам безкоштовно забезпечують програмами реабілітації та відпочинком у санаторіях Солотвино на Закарпатті.
Як вдалося налагодити дієвий механізм рекрутингу? Чому люди вірять військовослужбовцям Тячівського РТЦК та СП та їдуть на Закарпаття зі всієї України? У чому їхня головна «фішка»?
Про це АрміяInform розпитала начальника Тячівського районного ТЦК та СП полковника Андрія Олещука:
Які чинники спрацювали
«Система рекрутингу у нас працює просто та ефективно. Приблизно рік тому ми зрозуміли, що треба змінювати підходи до залучення кандидатів на військову службу за контрактом. Проаналізували нашу роботу і сформували декілька важливих критеріїв, які дали, власне, результат з комплектування добровольців. Зараз, ми перевиконуємо план з комплектування контрактниками на 300%.
Отже, перше, запровадили рекламу в соціальних мережах, в медіа, створили друковану агітаційну продукцію. Соціальна реклама спрямована на різні прошарки населення і її поділили умовно на три напрямки:
— росія напала і треба захищати Батьківщину;
— реклама, яка демонструє знищені міста та села нашої України;
— соціальний пакет та державні соцгарантії: грошове забезпечення, винагороди, відпустки, кар’єрне зростання. Плюс від нас додаткове заохочення рекрутерам розміром 20 тисяч гривень.
Перші дві реклами якісно спрацювали у 2022-2023 роках. Цього року люди більше дивляться на грошові виплати та питання соцзахисту.
Друге, це комунікація з військовими частинами. Працюємо з багатьма військовими частинами видів, родів (сил) військ Збройних Сил України. Насамперед це місцевий підрозділ Сил ТрО, 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада, 47-ма окрема механізована бригада «Маґура» і багато інших підрозділів ЗСУ.
Третє, створення комфортних умов, документальне супроводження військовозобов’язаних, людяне ставлення до кандидатів та їхня соцпідтримка.
Само собою ніякої брехні, робота на взаємній довірі та відгуки самих рекрутерів. Це, до речі, найважливіший критерій нашої роботи.
Рекрутинг з рекомендаційними листами й без них
Якщо рекрутер має на руках рекомендаційний лист від військової частини та він протягом останніх 10 років мав досвід військової служби, то процес оформлення документів разом з ВЛК (якщо все в порядку зі здоров’ям — ред.) проходить максимально швидко. Звісно, якщо не потрібно проводити додаткове медичне обстеження.
Якщо все ок: до 12 год і військовослужбовець вже виїжджає до своєї військової частини. Чи швидко це, думаю так.
Дуже часто бувають ситуації, коли люди приїжджають з інших областей, тому що у місцевих ТЦК більше часу займає оформлення документів та відправка до війська. А хлопці чекати не хочуть. Наприклад, в Києві одного чоловіка оформлювали 5 днів, як тільки він дізнався про швидкість роботи Тячівського РТЦК та СП, відразу з документами вирушив до нас.
Загалом приїжджають з різних регіонів України. З Херсону, Києва, Дніпра, Івано-Франківська, Львова, Чернігова тощо. Ми підрахували, що майже 60 % людей, які приїхали до нас, не могли ніяк оформитись на службу в ТЦК та СП за місцем проживання.
Далі, якщо, наприклад, людина, яка ніколи не служила, але бажає долучитися до лав морської піхоти, то ми разом підшукуємо їй той підрозділ, в який вона хоче потрапити. Це стосується будь-яких спеціальностей. Сапер, зв’язківець, десантник, танкіст, зенітник, штурмовик, медик, кухар, військовий моряк тощо. Знову ж таки, не важливо скільки часу займає сам пошук.
Рекрутер проживає, харчується та відпочиває на вихідних стільки, скільки це необхідно. Головний критерій — людина має бути задоволена вибором і обов’язково служити там, де хоче.
У нас якось був випадок. Приїхав чоловік, який працював у цивільній авіації. Та от, ми півтора місяця шукали йому відповідну спеціальність та частину, в якій він захотів служити. І весь цей час він жив тут, у Тячеві.
Ми направляємо людей туди, куди вони бажають. І гарантуємо їм, що вони саме туди й потраплять служити.
Є, звісно, поодинокі випадки, коли рекрутерів, які приходять вже до Навчальних центрів ЗСУ для проходження БЗВП, не завжди розподіляють по тих військових частинах, до яких вони хотіли. Ми, зі свого боку, впливати на ці речі вже не можемо.
Про грошову винагороду, проживання та дозвілля добровольців
Фінансову підтримку надає Тячівський район та Закарпатська обласна рада. Це насамперед об’єднані територіальні громади, приватні підприємці та благодійники з нашого району, які відремонтували спальні приміщення, туалети та душові. Тобто забезпечили нормальні побутові умови для добровольців. Плюс вони надають кошти на грошову винагороду 20 тисяч грн кожному, хто призвався від нас до війська.
Харчування само собою: закупівля продуктів, їх доставка, саме готування. Це все за благодійні кошти наших підприємців.
І що цікаво, військові, які вже відслужили якийсь проміжок часу на передовій, можуть приїхати сюди до нас у відпустку зі своїми родинами та пройти реабілітацію в санаторіях та центрах відновлення в Солотвино, інших місцях, які розташовані в Тячівському районі. Плюс бази відпочинку в Хусті.
До нас, навіть приїжджають військові після поранень. В Солотвино є центри реабілітації з гарячими соляними джерелами. По дозвіллю рекрутерів: організовуємо перегляд фільмів у кінотеатрах, плавання в басейнах, походи в гори.
Це все абсолютно безкоштовно для наших захисників та захисниць, які добровільно пішли служити за контрактом.
З рекрутерами проводять заняття
Усі кандидати на контрактну службу проходять у нашому РТЦК та СП у взаємодії з осередком національного спротиву Закарпатської області курс з тактичної медицини: вчаться надавати першу медичну допомогу, працювати з турнікетами. По закінченню курсу кожному надається безкоштовно аптечка з необхідними препаратами.
Плюс вони проходять заняття з національного спротиву. Це ази військової справи. Також їх навчають первинним навичкам поводження зі зброєю. Для цього в нас є відповідні макети зброї.
Куди найбільше йдуть служити
Якщо взяти молодь, то їм цікаві підрозділи новостворених Сил безпілотних систем ЗСУ. Приблизно 40 % бажають служити там.
Старші люди, які вже служили в армії, більше обирають ті спеціальності, на яких вони проходили строкову службу або ті, де воювали в період АТО/ООС.
Є ще категорія рекрутерів, які готові воювати в штурмових бригадах. Їм в принципі не важливо, який ВОС здобувати. Або ті, які хочуть лише в ДШВ або морську піхоту. І таких доволі багато.
Як завойовувати довіру суспільства
Пам’ятаю, ще рік тому була величезна недовіра до роботи нашого РТЦК та СП.
Адже у суспільстві, на жаль, склалося негативне ставлення, в принципі, до роботи ТЦК та СП. Був стереотип — мовляв, навіть добровольців обманюють, вони не потрапляють туди, де хочуть служити. Плюс довге оформлення документів та ВЛК, якість проблемні питання, люди зневірюються і в них відпадає бажання захищати державу від ворога.
У цьому криється наша «головна фішка». Ми взяли на себе зобов’язання переламати цю негативну тенденцію з призовом добровольців і показати, що РТКЦ та СП може працювати ефективно. При цьому, створюючи необхідні побутові та соціальні умови. Все для людей — комфорт та обслуговування.
Люди, які добровільно пішли на цю страшну війну захищати Україну від ворога, заслуговують особливої поваги. Це ключовий момент.
Так, крок за кроком, налагодили систему і вона запрацювала. У цьому нам дуже допомагав фідбек з військових частин. Які самі нас рекомендували потенційним кандидатам, щоб вони їхали до нас і швидко оформлювались.
Запам’ятався один випадок. Доброволець з рекомендаційним листом до однієї з механізованих бригад ЗСУ. Зідзвонились з представниками частини, вони кажуть, мовляв, «оформлюйте, але ми не віримо, що він до нас потрапить».
Ми, своєю чергою: «ок, коли військовий прийде до вас у частину — вийдіть на відеозв’язок для підтвердження». От тоді, у бригаді були дійсно здивовані. Після того, до тієї частини через наш РТЦК та СП призивалося ще більше добровольців.
Поступово спрацював принцип «сарафанного радіо» у самих рекрутерів, які пішли на контракт від нас. Це сотні і сотні реальних схвальних відгуків.
Тут, можна сказати, настав переломний момент у довірі до нашої роботи. Далі наш авторитет вже працював на нас.
Плюс грошова винагорода 20 тисяч грн, вона також ефективно спрацювала. Є люди з різним соціальним статусом. Багато людей приходять до нас без грошей. Тут є важливий нюанс. Всі знають, що у ЗСУ нараховують грошове забезпечення за фактично відслужений минулий місяць. А що робити тим військовослужбовцям, які проходять БЗВП у Навчальних центрах. Тобто грошей в них в перший місяць підготовки немає.
Ми цю проблему вирішуємо за допомоги цих 20 тисячам гривень. Ці кошти наші добровольці отримують ще в Тячеві, перед відправкою чи то в Навчальні центри, чи напряму у військові частини. Грошове заохочення отримують усі добровольці без виключення.
Плюс ми надали пропозиції щодо реалізації механізму купівлі військовослужбовцями, які уклали перший контракт, автомобілів для власного користування. Нагадаємо, що контрактники мають право протягом трьох місяців з дати укладання контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень. Сам механізм ще розробляється. Ми, своєю чергою, пропонуємо забезпечити комунікацію між власниками автосалонів та військовими. Тобто взяти на себе зобов’язання і допомогти нашим захисникам придбати авто.
Добровольців можуть і не призвати через проблеми зі здоров’ям
Треба розвіяти абсолютно шкідливий міф, який успішно запущений в інформаційний простір України російською пропагандою. Він стосується проходження ВЛК тих, хто призивається до війська. Мовляв, в ТЦК та СП «закривають очі» на очевидні проблеми зі здоров’ям і прагнуть затягти до ЗСУ всіх поспіль.
Це не відповідає дійсності. Якось до нас потрапив 45-річний чоловік з Черкащини. Видно був з бідної сім’ї. Він в нас харчувався понад три рази вдень. Так от, в ході проходження ВЛК в нього виявили рак горла, відповідно йому повідомили про діагноз і не призвали. Придбали квиток на потяг і він поїхав додому лікуватися.
Був доброволець, хлопець 28 років з Херсонської області. На руках рекомендаційний лист. Здав аналізи, підвищений цукор в крові, аж 60.
Ми йому кажемо, хлопче, поїдь додому підлікуйся і після цього приїжджай до нас. Частину повідомили, що не можемо його призвати.
Багато кандидатів з СНІДом та іншими захворюваннями, з якими не можна призивати до війська. Це все чітко встановлюємо. Тому що для нас головне — здоров’я та життя людей.
Тож запрошуємо усіх бажаючих військовозобов’язаних, які придатні до служби за станом здоров’я стати на захист України. Одна з головних відмінностей служби за контрактом від мобілізації під час воєнного стану є можливість обрати підрозділ і спеціальність”.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото Тячівського РТЦК та СП
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2024-12-07 06:49:00