Мобілізація аспірантів і студентів 2025: що змінилося
Відповідно до закону 3633-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, відстрочку від мобілізації мають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами й здобувають рівень освіти, що є вищим за попередній. Це визначено в частині другій статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Надання відстрочки студентам та педагогам
Так, постановою уряду від 31 грудня 2024 року №1558 внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період №560. Тепер чітко визначені правила надання відстрочки студентам та педпрацівникам, зазначають у Міноборони.
Зазначається, що студенти професійно-технічних, фахових передвищих та вищих навчальних закладів, інтерни та докторанти отримають відстрочку на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців (вересень-лютий і березень-серпень). Науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь, а також викладачі різних освітніх закладів матимуть відстрочку до завершення навчального року (якщо на постійній роботі – тривалістю 12 місяців в рік).
Важливо, що тепер студентам не потрібно що три місяці підтверджувати статус (відстрочку) у ТЦК, як це було раніше. Інформація про студентів міститься в Єдиній державній електронній базі освіти (ЄДЕБО). Поки інформація про студента є в цій базі, він гарантовано має відстрочку.
На сьогодні студенти можуть оформити відстрочку у застосунку Резерв+. Продовження відстрочки відбувається онлайн, тобто здобувачу освіти не потрібно кожні шість місяців (раніше кожні три місяці) звертатися до ТЦК.
Для студентів, які не мають можливості або бажання користуватися Резерв+, передбачено окрему процедуру. Вони раз на пів року у своєму навчальному закладі мають отримати витяг з ЄДЕБО та звернутися до ТЦК для продовження відстрочки.
Для викладачів умови отримання відстрочки не змінилися – вони повинні мати ставку не нижче 0,75, що підтверджується навчальними планами на навчальний рік, який триває з 1 вересня по 31 серпня (з урахуванням канікул і відпустки).
У Міноборони зазначають, що наразі фахівці працюють над інтеграцією реєстрів з Міносвіти для автоматичного обміну інформацією та надання відстрочок науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам. Це має значно спростити процедуру.
Варто наголосити, що канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати відстрочку.
Зміни до умов вступу до аспірантури
З метою уникнення зловживань правом на відстрочку від мобілізації, імовірніше, у 2025 році також відбудеться скасування денної форми навчання для аспірантів-контрактників. Як зазначив голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, це рішення обумовлено тим, що протягом останніх років аспірантура все частіше використовувалася як засіб ухилення від військової служби, а не як платформа для проведення наукових досліджень. Таким чином, з 2025 року відстрочку від мобілізації можна буде отримати лише за умови навчання в аспірантурі на бюджетній основі.
Сергій Бабак заявив, що рішення про відстрочку від мобілізації можуть ухвалити наприкінці 2024 року або на початку 2025-го. Наразі офіційних повідомлень немає.
Міністр освіти Оксен Лісовий наголосив, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків призовного віку, які раптом захотіли отримати другу чи третю вищі освіти, або вступити до аспірантури чи докторантури. Тож були змінені правила вступу на аспірантуру у 2024 році.
Нагадаємо, що для вступу у 2024 році необхідно було мати не лише високі бали на вступних іспитах, але й обрати відповідну форму навчання. Навчання на денній формі було можливе виключно на бюджетній основі, а контракт на денній формі скасований. Відповідно, відстрочка від мобілізації надавалася лише бюджетним аспірантам денної форми навчання. Для контрактників була доступна лише заочна форма, яка не передбачає відстрочки.
Вступ на денну форму навчання був можливим виключно в разі зарахування на бюджет. Вступ до аспірантури у 2024 році на денну форму навчання за контрактом був неможливим.
Мобілізація студентів
Мобілізація студентів в особливий період не передбачена для: здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Порядок здобуття рівнів освіти зазначено у ст. 10 II розділу закону України про освіту.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Щодо служби жінок, то в урядовому законі зазначається, що українські жінки можуть служити лише за добровільної згоди.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-23 18:18:00