Міжнародна коаліція з 39 держав підтримала у Львові створення спецтрибуналу для Росії

9 травня, у День Європи, у Львові зібралась міжнародна коаліція з 39 держав (Core Group) і підтримала створення спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України. Про це Львівському порталу повідомили в Офісі президента.
Засідання Core Group відбулося за участю прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Високої представниці Європейської комісії Каї Каллас, єврокомісара Майкла Макграта, представників Ради Європи та міністрів закордонних справ держав-учасниць Core Group.
Президент України Володимир Зеленський і генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе звернулися до учасників заходу у відеоформаті.
«Ми всі розуміємо, що попереду багато роботи: і політичної, і юридичної. Ми всі розуміємо, наскільки складно привести воєнних злочинців до зали суду. Але ми вже обрали цей шлях. Росія буде притягнута до відповідальності за цю війну. Це моральний обов’язок Європи й кожного у світі, хто цінує людське життя», – наголосив Володимир Зеленський.
Більше двох років юридичні команди держав-учасниць Core Group працювали над усуненням проґалини в міжнародному праві щодо відповідальності за злочин агресії проти України. У результаті скоординованої роботи зараз вдалось розробити проєкти установчих документів, необхідних для створення спеціального трибуналу.
Наступним кроком стане засідання Комітету міністрів Ради Європи 13–14 травня в Люксембурзі. На ньому розпочнеться формальний процес створення спеціального трибуналу для Росії.
За результатами зустрічі у Львові ухвалено підсумкову спільну заяву («Львівська заява»). У ній міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України констатували, що:
- вітають завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи;
- підтверджують критичну важливість Спеціального трибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей найтяжчий міжнародний злочин, скоєний проти України;
- після створення Спеціальний трибунал відповідно до свого статуту здійснюватиме судочинство у повній повазі до міжнародного права та прав людини з метою забезпечення відповідальності за злочин агресії та зміцнення міжнародного правопорядку;
- підкреслена центральна роль Ради Європи у створенні Спеціального трибуналу та визнано значний внесок Європейської Комісії та Європейської служби зовнішньої діяльності, включно з їхньою роботою над проєктом угоди між Україною та Радою Європи про заснування Спеціального трибуналу, проєктом Статуту Спеціального трибуналу та проєктом Розширеної часткової угоди, що визначає умови підтримки Спеціального трибуналу, включно з його фінансуванням та іншими адміністративними аспектами;
- підтверджено незмінну відданість процесу створення Спеціального трибуналу в межах Ради Європи, якнайшвидшому початку його діяльності та підтримці його ефективного функціонування;
- заклик до інших держав та міжнародних організацій долучитися й активно сприяти діяльності Спеціального трибуналу;
- 13-14 травня 2025 року пройде засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі, яке стане наступним кроком на шляху до формалізації створення Спеціального трибуналу у межах Ради Європи.
Повний текст угоди доступний за цим посиланням.
Нагадаємо, 9 травня до Львова прибули делегації з 35 країн: міністри закордонних справ країн-членів Європейського Союзу, представники Єврокомісії та Ради Європи, дипломати та високопосадовці.
Під час одного з заходів ЄС оголосив наміри виділити ще майже 1,9 млрд євро на військову допомогу Україні. Всі ці гроші – доходи, отримані від заморожених активів Росії.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: ОПУ
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-05-09 15:16:00