Мінкульт розповів про результати спільних із поляками розкопок на Тернопільщині

На території колишнього села Пужники на Тернопільщині триває українсько-польська експедиція, під час якої вже відзнайшли останки більше 30 осіб та низку артефактів. Про це Львівському порталу повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
«Станом на сьогодні віднайдено останки понад 30 осіб. Ексгумовано більше 20 осіб. Крім того, було виявлено і вилучено досить значну кількість артефактів: ґудзиків, черевиків, монет, хрестиків. Остаточне число можна буде встановити лише після вилучення усіх останків та проведення антропологічних досліджень. Наразі спільна експедиція працює дуже чітко та злагоджено», – розповів заступник міністра культури з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.
Орієнтовно через два тижні всі польові роботи на місці колишнього села мають завершити. Наступним кроком стане відбір генетичного матеріалу для подальшого порівняльного аналізу ДНК.
За словами посадовця, Україна та Польща домовилися про те, що перепоховання знайдених останків відбудеться на кладовищі на території села Пужники.
Окрему увагу сторони приділяють підготовці звітів за результатами ексгумацій – йдуть перемовини про напрацювання єдиного звіту.
«Ця історія може стати новітньою сторінкою у спільному трактуванні минулого. Ми шукаємо те, що нас об’єднує, а не те, що роз’єднує. Наше доброзичливе ставлення мотивує польських партнерів допомагати нам у проведенні пошукових робіт на території Польщі», – прокоментував Андрій Наджос.
Нагадаємо, розкопки на території нині неіснуючого села Пужники у Тернопільській області розпочались наприкінці квітня. Тут поляки за участі українських науковців шукають місця поховання близько 80 загиблих у 1945 році. Відомо, що дослідження проводять, зокрема на братській могилі.
Як відомо, Польща вважає подію частиною Волинської трагедії, але українські дослідники заперечують етнічний характер загибелі та її приналежність до Волині через історико-географічний контекст.
Український історик Володимир Бірчак пояснює, що 12 лютого 1945 року у селі Пужники Тернопільської відбувся бій між відділами УПА «Сірі вовки», «Чорноморці» і «стрибками» (істрєбітєльний батальйон) та оперативною групою Коропецького РВ НКВС.
«Не “етнічна чистка”, не напад на мирне населення, не будь-що інше. Бій між УПА та структурами НКВД, у котрих також були поляки. Чи можна назвати ці події “Волинським конфліктом”? Абсолютно ні», – наголошує історик.
Володимир Бірчак додає, що село Пужники фактично знелюдніло, коли у червні 1945 року радянська влада переселила його жителів до Немисловіце біля Вроцлава відповідно до Угоди між Урядом Української РСР і Польським Комітетом Національного визволення про евакуацію українського населення з території Польщі та польських громадян з території УРСР. У 1949 році влада СРСР ліквідувала село. Зараз його територія належить до с. Садове Коропецької селищної ради Чортківського району.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: Владислав Мусієнко/РАР
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-05-04 16:32:00