Україна і світ

Ми взяли на себе зобов’язання підтримувати Україну доти, доки ви не досягнете успіху — Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі

росія має прибрати свої війська з української території. Про це заявив Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі в ексклюзивному інтерв’ю кореспондентці АрміяInform на полях саміту лідерів країн та урядів НАТО, що відбувався днями у столиці Литовської Республіки Вільнюсі.

Британський міністр один із тих, хто є великим прихильником України. До саміту у Вільнюсі він наголошував на спрощенні процедури вступу України до НАТО скасуванні Плану дій щодо членства в Альянсі. Також він активно працює над питанням підтримки України Британією як під час війни, так і після її завершення. Напередодні масштабної конференції з відновлення України, яка проводилася за кілька тижнів до саміту НАТО в Лондоні, Джеймс Клеверлі вдруге з часів широкомасштабного вторгнення рф, приїздив в Україну, аби обговорити з Президентом України Володимиром Зеленським та зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою, як найкраще підтримати Україну «від поля бою до банківських гарантій».

На саміті НАТО у Вільнюсі Міністр закордонних справ Великої Британії запевнив, що Британія дуже прихильна до України і «Україна може розраховувати на підтримку» так довго, як це буде потрібно. Також він прокоментував рішення, які були ухвалені під час саміту НАТО у Вільнюсі, та відверто висловив своє послання до росії прибрати свої війська з України. Про це та інше говоримо з Джеймсом Клеверлі далі.

— Пане міністре, впродовж двох днів у Вільнюсі тривав саміт НАТО, однією з головних тем була — Україна та наша боротьба проти російської агресії. І хоча для України так і не прозвучало політичне запрошення до членства в Альянсі, цей саміт з багатьох причин уже назвали історичним. Чи був він таким і з точки зору Великої Британії та які ще питання стали для Вас знаковими?

— На саміті НАТО у Вільнюсі, окрім мене, були наш очільник уряду і міністр оборони, та інші члени делегації, ми офіційно вітали нашого 31-го союзника — Фінляндію, яка доєдналася до Альянсу цього року. Також тут, у Вільнюсі, ми бачили, що було оголошене рішення, яке розблокувало прийняття Швеції як 32-го члена оборонного Альянсу. Усе  це дає нам можливість офіційно втілити в життя ті рішення, які були ухвалені на минулорічному саміті в Мадриді. Також я дуже радий, що ми досягаємо прогресу щодо оборонних витрат, прогресу в забезпеченні того, щоб Альянс був здатний протистояти повному спектру ризиків і викликів, які стоять перед нами. І, звичайно, ми підтверджуємо нашу постійну підтримку України, і, зрештою, ми обговорювали шлях України до НАТО також. Адже Україна заслуговує на це.

— Дуже дякуємо за підтримку, за те, що ви говорите, що Україна може доєднатися до оборонного Альянсу. Я знаю, що ви були одним із тих, хто підтримував вступ України до НАТО за сценарієм  Фінляндії та Швеції без Плану дій щодо Членства (ПДЧ). І це спрощення таки сталося, країни Альянсу скасували ПДЧ для України. Що ще в контексті України обговорювали під час саміту?

— Ми обговорюємо, як ми підтримуємо Україну і її самооборону проти жорстокого вторгнення росії, і ми, звичайно, також обговорюємо, як ми будемо підтримувати Україну після закінчення війни і, зрештою, як ми бачимо її членство в НАТО. 

Я вважаю, що Україна може доєднатися до Альянсу без звичайної тяганини, як це відбулося з Фінляндією та незабаром станеться зі Швецією. Однак я не знаю, коли саме Україна вступить до НАТО, оскільки має припинитися війна з росією.

— Ми розуміємо, поки країна перебуває у стані війни, стати членом Альянсу ми не можемо. Але Україна очікувала політичного запрошення, яке б дало зрозуміти, що на нас чекають в Альянсі і ми зможемо приєднатися, як тільки будуть виконані відповідні умови. Чому так не сталося?

— Поки що ми всі чітко сказали, що ми підтримуємо нашу позицію, що законним місцем України є членство в НАТО. Наразі ми зосереджені на підтримці України в її самообороні, і ми обговорюємо майбутнє для України.

— Щодо гарантій безпеки для України. Міністр оборони Британії дуже чітко заявив, що Велика Британія є великим прихильником України, і це також означає і гарантії безпеки від неї. Що ви запропонували Україні на двосторонній основі?

— Велика Британія дуже пишається тим, що ми допомагали Україні обладнанням, тренували українських військових ще до широкомасштабного вторгнення росії. Ми продовжуватимемо підтримувати вас доти, доки ви не досягнете успіху у відновленні контролю над своєю країною. А потім, звичайно ж, ми підтримуватимемо вас, як і, переконаний, інші країни, у забезпеченні того, щоб це не повторилося знову. Характер цієї підтримки, звичайно, залежатиме від обставин. Отже, ми взяли на себе зобов’язання підтримувати Україну доти, доки ви не досягнете успіху. 

—У контексті цього, яке ваше послання до російської федерації? 

— Послання до росії — негайно вивести російські війська з України. росія — агресор. росія ввела свої війська в Україну. російські ракети націлені на цивільну інфраструктуру, цивільні центри. росія є єдиною, хто вдався до ескалації конфлікту. Те, що роблять друзі України, — це допомагають Україні захищатися від російської агресії. Ми пишаємося тим, що робимо це. Ми будемо продовжувати це робити.

— Мабуть, ви чули, що кремлівські пропагандисти нерідко заявляли, що Велика Британія — «найбільш агресивна» з усіх країн НАТО. Як ви на це реагуєте? 

— російські танки були тими, хто вдерся в Україну. Агресія прийшла з росії. Ми підтримуємо країну, яка захищає себе, захищає Статут ООН, захищає концепцію суверенітету і територіальної цілісності. І я пишаюся тим, що захищаю ці принципи і допомагаю Україні захищати свою територію і своїх людей. І одного дня, переконаний, Україна прокинеться членом НАТО.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото автора

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-07-18 11:19:54