Львівський портал

Макрон і Кошта вмовляли Зеленського не підписувати закон щодо НАБУ і САП в останній момент,– FT

Президент Франції Емманюель Макрон та голова Європейської ради Антоніу Кошта телефонували українському президенту Володимиру Зеленському, намагаючись переконати його не підписувати закон про обмеження повноважень антикорупційних органів НАБУ і САП. Про це пише Financial Times із посиланням на неназвані джерела, передає hromadske.

За слова співрозмовників видання, Макрон і Кошта зателефонували «в останній момент», намагаючись відмовити українського президента. Крім них, у той же день на цьому наполягали посли країн G7 у Києві.

Один із них заявив, що їх понад дві години тримали в закритій кімнаті без телефонів, що він вважає спробою «заткнути їм рота» і не дати повідомити свої уряди про події в Києві.

FT також навів слова одного з депутатів від фракції «Слуга народу», який розповів, як законодавців збирали на голосування за законопроєкт про обмеження повноважень НАБУ і САП.

За його словами, Офіс президента наказав депутатам повернутися до столиці для проведення термінового засідання, повідомивши що «бос» пильно стежить за ними й відзначає будь-який прояв опору.

Передісторія

22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.

Фактично за один день законопроєкт підписав голова ВРУ, передав його на підпис президенту, а Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав документ. Його негайно опублікували в «Голосі України», таким чином закон вступив у дію 23 липня.

Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова наголосила, що заявила, що незалежність і ефективність НАБУ і САП є критично важливою частиною євроінтеграційного шляху України.

В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.

Єврокомісія також попросила від Києва пояснень. Із публічними застереженнями щодо антикорупційного прогресу виступили американські сенатори, а посли країн G7 зустрічалися з цього приводу з прем’єркою Юлією Свириденко.

Україну тим часом сколихнула хвиля масових мирних протестів. У низці міст, зокрема у Києві, Львові, Дніпрі, люди два дні поспіль виходили на вулиці з закликами відновити незалежність у роботі САП і НАБУ. Левову частку протестувальників складала молодь.

Зі свого боку деякі нардепи анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону. 24 липня вони зібрали необхідну кількість голосів, щоб зареєструвати альтернативний законопроєкт.

Володимир Зеленський, реагуючи на масові протести, зрештою, заявив, що запропонує Верховній Раді новий закон для посилення незалежності антикорупційних органів.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-24 21:30:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин