Львів’яни знову зібралися на акцію протесту проти закону щодо НАБУ та САП

Увечері 30 липня у Львові походить акція протесту проти послаблення антикорупційних органів напередодні голосування у Верховній Раді за законопроєкт №13533, ініційований президентом України. Документ повертає НАБУ та САП частину повноважень, які раніше були обмежені рішенням Конституційного Суду.
Громадяни зібралися біля пам’ятника Тарасові Шевченку, щоб нагадати народним депутатам про неприпустимість втручання в незалежність антикорупційної системи. Учасники акції тримають плакати з гаслами на захист НАБУ та САП, а також закликають голосувати чесно та прозоро.
Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстрували уже кілька законопроєктів, які мають забезпечити незалежність Національному антикорупційному бюро та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.
Володимир Зеленський подав у парламент власний законопроєкт після гучного скандалу, суспільного обурення та масових мирних протестів у низці міст України. Документ нардепи мають розглядати 31 липня.
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі ухвалила в цілому скандальний законопроєкт №12414. Він фактично ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ й натомість підпорядковує їх генпрокурору України, а також ставить під загрозу вступ до ЄС.
Фактично за один день законопроєкт підписав голова ВРУ, передав його на підпис президенту, а Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав документ. Закон негайно опублікували в «Голосі України», таким чином він вступив у дію 23 липня.
Коли Володимиру Зеленському довелось пояснювати таке оперативне підписання скандального закону, він заявив, що зосереджений на війні, тому й не було діалогу зі суспільством.
Чимало критики Київ отримав від ЄС, країн G7, Організації економічного співробітництва та розвитку, які наголошували на значній ролі НАБУ і САП для реформ в Україні, необхідних для вступу до Євросоюзу. Українську владу навіть попереджали, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
29 липня стало відомо, що ЄС дипломатичними каналами попередив уряд про призупинення всієї фінансової допомоги України, якщо не буде відновлено незалежність НАБУ і САП. Крім того, Євросоюз стане більш вимогливим до України щодо реформ і наполягатиме на ухваленні ще низки необхідних законів.
Фото: Суспільне Львів
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-30 20:04:00