Львівський портал

Львівська міська рада закликала відновити незалежність НАБУ і САП

Депутати Львівської міськради закликають Верховну Раду України та президента відновити незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Відповідне звернення прийняли на сесії 24 липня, повідомляє Львівський портал.

Львівські депутати висловили «глибоку стурбованість» ухваленням закону №12414, який фактично скасовує автономію антикорупційних органів України.

Вони наголошують, що НАБУ та САП були створені як незалежні органи для розслідування найвищого рівня корупції. Це стало стало одним із головних здобутків реформ, що відкрили Україні шлях до європейської та євроатлантичної інтеграції.

«Послаблення цих органів – це крок назад, що ставить під загрозу як довіру громадян, так і підтримку наших міжнародних партнерів… Боротьба з корупцією – це не лише про економіку, це про нашу цивілізаційну приналежність, це про війну за свободу, гідність і європейське майбутнє.

Швидка й масова негативна реакція українського суспільства, зокрема протести у багатьох містах, показала чітке несприйняття таких кроків. Це свідчить про те, що громадяни готові захищати не лише свою землю, а й принципи справедливості, підзвітності та доброчесного врядування. Ми не можемо дозволити, щоб в умовах цієї війни – фізичної, ціннісної і правової – відбувалося повернення до старих схем залежності правоохоронної системи від політичної волі», – вказано у тексті звернення.

Відтак Володимира Зеленського закликали ініціювати законодавчі зміни, які гарантуватимуть збереження незалежності НАБУ і САП, а Верховну Раду – переглянути вже ухвалений закон.

Передісторія

22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.

Фактично за один день законопроєкт підписав голова ВРУ, передав його на підпис президенту, а Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав документ. Його негайно опублікували в «Голосі України», таким чином закон вступив у дію 23 липня.

Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова наголосила, що заявила, що незалежність і ефективність НАБУ і САП є критично важливою частиною євроінтеграційного шляху України.

В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.

Єврокомісія також попросила від Києва пояснень. Із публічними застереженнями щодо антикорупційного прогресу виступили американські сенатори, а посли країн G7 зустрічалися з цього приводу з прем’єркою Юлією Свириденко.

Україну тим часом сколихнула хвиля масових мирних протестів. У низці міст, зокрема у Києві, Львові, Дніпрі, люди два дні поспіль виходили на вулиці з закликами відновити незалежність у роботі САП і НАБУ. Левову частку протестувальників складала молодь.

Зі свого боку деякі нардепи анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону. 24 липня вони зібрали необхідну кількість голосів, щоб зареєструвати альтернативний законопроєкт.

Володимир Зеленський, реагуючи на масові протести, зрештою, заявив, що запропонує Верховній Раді новий закон для посилення незалежності антикорупційних органів.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-24 12:08:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин