Львів другий день поспіль протестує проти скасування незалежності НАБУ і САП

У середу ввечері, 23 липня, в центрі Львова мешканці знову зібрались на мирну акцію, протестуючи проти ухваленого напередодні закону, який скасовує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Про це повідомляє кореспондент Львівського порталу з місця події.
Біля пам’ятника Тарасу Шевченку зібрались сотні людей. Це вже другий вечір поспіль львів’яни виходять на мирну акцію протесту. Напередодні вони закликали президента Володимира Зеленського накласти вето на поспіхом ухвалений законопроєкт №12414, який передбачає підпорядкування НАБУ і САП генеральному прокурору України.
Цього вечора львів’яни продовжили демарш, демонструючи свою незгоду з діями влади. Вони закликають повернути САП і НАБУ незалежність у розслідуваннях і не руйнувати роботу антикорупційних органів.
У руках люди тримають безліч табличок із найрізноманітнішими та креативними написами, подекуди з нецензурною лексикою. Серед написів на транспарантах — «Закон ухвалили, совість — ні», «Корупція вбиває наше майбутнє, закон 12414 — це зрада», «Ви хочете як на росії?», «Вороги України — Росія та корупція», «Вова, донт пуш зе хорсес».
Львів’яни скандують «Змінимось або помремо», «Руки геть від НАБУ», «Україна понад усе». Автомобілі, які проїжджають повз, практично безперервно сигналять на підтримку протестувальників.
На акції протесту присутні також львівські депутати, діячі культури, громадські діячі. Жодної партійної символіки чи гасел не було.
Додамо, що такі ж акції протесту 23 липня знову проходять у Києві, Одесі, Харкові та низці інших міст України. Загалом їх анонсували у двох десятках міст.
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.
За закон проголосували 263 народних депутати, зокрема й низка зі Львівщини. Поіменний результат голосування доступний за цим посиланням.
Відразу після ухвалення законопроєкт негайно підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав його на підпис президенту. Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон.
На мирні акції протесту проти скандального закону вийшли українці у Києві, Львові, Дніпрі та в інших містах. На них президент спершу жодним чином публічно не відреагував, а в своєму зверненні, записаному вночі, запевнив, що антикорупційні органі в Україні працюватимуть, просто їх треба «очистити від російських впливів».
Закон оперативно опублікували в «Голосі України» у день ухвалення. Таким чином він відразу вступив у дію.
Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Схвалення законопроєкту у парламенті викликало занепокоєння комісарки з питань розширення ЄС Марти Кос.
В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
Вже 23 липня Володимир Зеленський заявив, що «чує суспільство», тож прозвітував про нараду з керівниками всіх правоохоронних та антикорупційних органів. Він запевнив, що всі домовилися працювати «виключно конструктивно». Після цієї зустрічі САП і НАБУ заявили, що наполягають на поверненні гарантії незалежності на законодавчому рівні.
Тим часом деякі нардепи вже анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 20:10:00