Україна і світ

Критично важливі підприємства: хто до них належить та які критерії

Фото: Pexels

Критичною інфраструктурою вважаються стратегічно важливі підприємства та установи, які необхідні для функціонування суспільства та економіки країни.

Міністерство економіки України, відповідно до оновлених критеріїв, визначених постановами Кабінету міністрів України № 76 та № 1332, завершило перший етап переоцінки статусу критично важливих підприємств. За результатами засідання комісії 29 листопада 2024 року, сім компаній, що працюють у сфері виробництва скла, меблів, текстилю, керамічної плитки та інших галузях, успішно пройшли перевірку та отримали підтвердження своєї критичності. 

Це дозволяє зазначеним підприємствам продовжити бронювання своїх працівників на термін до 12 місяців. Водночас компанії, які ще не завершили процедуру переоцінки, але мають чинний статус критично важливих, можуть здійснювати бронювання до 28 лютого 2025 року. Після успішного проходження перевірки за новими критеріями, термін бронювання для них також буде продовжено до 12 місяців. 

– Загалом, за перші два дні відновлення бронювання через Дію, компанії подали 3 500 заяв на бронювання 26,7 тис. працівників, — зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Хто належить до критично важливих підприємств, перелік та критерії зарахування до них Факти ICTV дізнавалися у юристів Безоплатної правничої допомоги.

Як отримати статус критично важливого підприємства: основні вимоги

Статус критично важливого підприємства надає певні переваги, зокрема, можливість бронювати працівників від мобілізації. Однак, процедура його отримання має свої особливості та вимоги.

Щоб отримати статус критично важливого підприємства, приватні компанії мають довести, що відповідають таким вимогам: 

  • Середньомісячна заробітна плата працівників має становити не менше 20 000 грн за останній звітний період. Це означає, що компанія має забезпечити достатній рівень оплати праці для своїх співробітників. 
  • Підприємство має бути без боргів перед державою та місцевими органами влади. Це стосується усіх податків та зборів, які компанія зобов’язана сплачувати. 

Які організації належать до критично важливих підприємств

Отримати статус критично важливого підприємства можуть різні суб’єкти господарювання, які відповідають певним критеріям, визначеним законодавством.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Крім основних вимог, необхідно відповідати одному з додаткових критеріїв:  

  • Загальна сума сплачених податків та зборів за певний період має перевищувати еквівалент €1,5 млн. Це свідчить про значний внесок компанії в державний бюджет. 
  • Обсяг надходжень в іноземній валюті за певний період має перевищувати еквівалент €32 млн. Це вказує на те, що компанія є експортером або має значні доходи від міжнародної діяльності. 
  • Компанія має бути внесена до переліку стратегічних об’єктів, тобто таких, що мають вирішальне значення для економічної безпеки країни. 
  • Компанія має бути зареєстрована в спеціальному правовому режимі Дія.Сіті, який передбачає особливі умови для розвитку ІТ-компаній. 
  • Компанія має надавати послуги зв’язку і отримувати від цього значні доходи. 
  • Компанія має виконувати важливі функції для економіки країни або для задоволення потреб певної громади. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-09 21:38:00