Україна і світ

Команда Трампа розглядає прямий діалог із Кім Чен Ином – Reuters

Фото: Getty Images

Команда обраного президента США Дональда Трампа обговорює можливість проведення прямих переговорів із лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, сподіваючись, що новий дипломатичний крок зможе знизити ризики збройного конфлікту.

Про це пише Reuters із посиланням на два своїх джерела, знайомих із цим питанням.

Прямі переговори Трампа з Кім Чен Ином

За словами співрозмовників видання, деякі члени команди Трампа вважають, що прямий підхід республіканця, заснований на вже наявних відносинах, найімовірніше, допоможе розтопити кригу у відносинах з Кімом, через роки після того, як ці двоє обмінялися образами і листами, які Трамп назвав “красивими”, під час дипломатичних зусиль під час його першого президентського терміну.

Reuters з посиланням на джерела пише, що політичні дискусії мають динамічний характер, і обраний президент Трамп ще не ухвалив остаточного рішення.

При цьому поки неясно, які саме заходи у відповідь Кім запропонує Трампу. КНДР раніше проігнорувала чотирирічний заклик президента США Джо Байдена почати переговори без попередніх умов, і Кім набрався сміливості та пішов на поглиблення відносин, розширивши свій ракетний арсенал і куди тісніше почав співпрацювати з Росією.

– Ми вже зайшли так далеко, як тільки можемо, у переговорах зі Сполученими Штатами, – заявив Кім минулого тижня, виступаючи на військовій виставці в Пхеньяні, цитують його державні ЗМІ.

За час свого президентства у 2017-2021 роках Трамп провів три зустрічі з Кімом – у Сінгапурі, Ханої та на кордоні між двома Кореями.

Однак дипломатія Трампа не принесла конкретних результатів, хоча 45-й президент США називав переговори двох лідерів “закоханістю”. Тоді США закликали Північну Корею відмовитися від ядерної зброї, а Кім зажадав повного зняття санкцій, а потім виступив із новими погрозами.

За словами співрозмовників агентства, первинною метою Трампа було б відновлення базової взаємодії, але подальші політичні цілі або точні терміни поки що не визначено.

За словами одного зі співрозмовників, обізнаного з планами перехідного періоду, це питання може відійти на другий план перед більш нагальними проблемами зовнішньої політики команди Трампа на Близькому Сході та війни Росії проти України.

У п’ятницю Трамп дав місце у своїй команді одному з тих, хто реалізовував первісну стратегію щодо Північної Кореї під час свого першого терміну, – колишньому співробітнику Держдепартаменту Алексу Вонгу. Очікується, що Вонг буде заступником радника Трампа з національної безпеки.

– Як заступник спеціального представника з Північної Кореї він допомагав вести переговори щодо мого саміту з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, – йшлося в заяві Трампа.

Зростання напруги між КНДР і США

Повернувшись до Білого дому в січні, Трамп успадкує дедалі більш напружену ситуацію у відносинах з Кімом, ніж це було в 2017 році, і союзники очікують, що майбутній президент буде протистояти їй.

– Мій досвід спілкування з президентом Трампом свідчить про те, що він з набагато більшою ймовірністю буде відкритий для прямої взаємодії. Я оптимістично налаштований на те, що ми зможемо побачити поліпшення відносин і, можливо, іншу позицію Кім Чен Ина, якщо цей діалог буде відновлено, – заявив в інтерв’ю агентству Reuters на початку цього року сенатор США Білл Хагерті, союзник Трампа.

У Вашингтона є досьє, що викликає заклопотаність у зв’язку з розширенням ядерної та ракетної програми країни, її дедалі більш ворожою риторикою щодо Південної Кореї і тісною співпрацею з президентом Росії Володимиром Путіним.

За словами американського чиновника, ці теми будуть включені в брифінги для помічників Трампа під час переходу адміністрації Байдена. Команда Трампа ще не підписала угоди про перехідний період, що може обмежити масштаби деяких із цих брифінгів.

Як пише Reuters, особливе занепокоєння Вашингтона викликають перспективи розширення обміну ядерними та ракетними технологіями між Росією і Північною Кореєю, а також розгортання тисяч північнокорейських військовослужбовців у Росії для допомоги Кремлю у війні проти України.

У понеділок агентство Reuters повідомило, що Північна Корея розширює ключовий комплекс із виробництва зброї, на якому збирають тип ракет малої дальності, що використовуються Росією проти України.

За словами американських чиновників, ці фактори підвищують ризик виникнення конфлікту між кількома ядерними державами в Європі або Азії, включно зі США та їхніми союзниками, до числа яких входять Південна Корея і Японія.

Американські війська розміщені по всьому регіону для стримування Північної Кореї, і Трамп наполягає на тому, щоб союзники США взяли на себе більшу частину витрат на ці розгортання.

Раніше, під час останньої зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном, яка відбувалася на початку листопада в Перу, чинний президент США Джо Байден попросив Пекін використовувати свої важелі впливу для стримування Північної Кореї.

Однак можливості для спільної роботи Китаю і США можуть бути обмежені, оскільки Трамп обіцяє запровадити величезні тарифи на китайські товари та укомплектувати свою команду прихильниками жорсткої лінії щодо Китаю, як-от Марко Рубіо на посаді держсекретаря і Майк Волтц на посаді радника з національної безпеки.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Минулого місяця Трамп заявив, що між двома країнами могла б початися “ядерна війна з мільйонами загиблих”, але він зупинив її завдяки своїм зв’язкам з лідером КНДР.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-27 01:10:00