Китай не хоче опинитися на програшному боці у війні в Україні і стати ізгоєм як РФ – WP
У Росії більше людей, сильніша економіка та масштабніша армія, ніж в України. Як пише The Washington Post, за всіма канонами це мало б зіграти на руку Москві на початку війни, але цього не сталося.
Повномасштабна війна в Україні тягнеться вже майже рік. І наразі Київ має хорошу позицію, щоб повернути ще більше втрачених територій – цим можна, зокрема, пояснити те, чому в України багато союзників, а в Росії – ні.
За оцінками Кільського інституту світової економіки, США та Європа пообіцяли надати Україні приблизно $100 млрд військової та економічної допомоги після російського вторгнення. Це включає таке озброєння, як системи ППО Patriot, танки Leopard 2 і M1A2 Abrams.
Зараз дивляться
Запаси Росії не безмежні – там також все закінчується: від артилерійських снарядів до дронів і ракет. Але лише дві держави, які називають країнами-ізгоями, Іран та КНДР наразі зважилися надати Кремлю військове обладнання.
Водночас, Китай, який є найбільшим у світі експортером високотехнологічних товарів та четвертий у світі за величиною експортер зброї, у списку постачальників озброєння для РФ відсутній.
Пекін може зіграти для Росії таку ж роль, яку США відіграють для України. Якби це сталося, шанси на перемогу Росії зросли б експоненціально. Але цього не сталося, що свідчить про те, що на практиці існують різкі межі “безмежної” дружби, яку російський диктатор Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін проголосили всього за кілька тижнів до російського вторгнення в Україну 24 лютого.
Сі намагається балансувати між Заходом і Росією. Водночас, Китай був радий продовжити торгівлю з РФ на вигідних умовах. Зазначається, що Пекін став найбільшим джерелом імпорту для Кремля — зокрема напівпровідників, які потрібні Росії для виробництва цивільного і військового обладнання.
Після того, як Apple і Samsung припинили продажі смартфонів в Росію, Китай захопив 70% російського ринку в третьому кварталі 2022 року. Ця двостороння торгівля опосередковано субсидує військові зусилля Путіна — і, у випадку з мікрочіпами, може дозволити Росії виробництво зброї.
WP нагадує, що Китай також мав міцні економічні відносини з Україною до вторгнення.
— До 2019 року Китай замінив Росію як найбільшого торговельного партнера України, ставши найбільшим імпортером українського ячменю та залізної руди, тоді як Україна обігнала США як найбільший експортер кукурудзи в Китаї, – каже Цзун’юань Цзоі Лю з Ради з міжнародних відносин.
На думку глави МЗС Тайваню Джозеф Ву, Китай хоче бачити тривалу війну в Україні, оскільки це відверне Захід від Китаю, тоді як Китай отримує від Росії енергоносії за низькими цінами. У WP вважають, що це можливо, однак Пекін не в захваті від економічних зривів, спричинених вторгненням РФ.
Китайські дипломати у приватних розмовах розповідали, що Сі не знав про російське вторгнення заздалегідь і йому довелося з усіх сил евакуювати 6 тис. громадян Китаю з Україні. Сі також публічно висловив “занепокоєння” щодо російського вторгнення та закликав Путіну не використовувати ядерну зброю.
Вважається, що Сі не хоче опинитися на програшному боці. У спілкуванні із Financial Times китайські посадовці кажуть, що Китай тепер бачить ймовірність того, що Росія не зможе перемогти Україну і вийде з конфлікту “другорядною державою”, яка значно поступилася економічним та дипломатичним планом на світовій арені.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Іншими словами, переможена Росія може бути не дуже корисним майбутнім союзником для Китаю, у якого так само не дуже багато союзників у світі. Китай, як найбільша торгова держава світу, не може дозволити собі опинитися в такій ізоляції, в якій опинилася Росія. Це допомагає пояснити, чому Пекін тягнеться до Європи та намагається послабити ворожнечу зі США.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-01-31 17:39:12