Україна і світ

Казахстан і Кремль: старі пісні про головне або мантра про відновлення СРСР

Мета Москви відома давно. Відновлення контролю над територією колишнього Радянського Союзу. Або ж встановлення своєї зони впливу, як це практикувалося за часів холодної війни. І пріоритети для Росії – Україна, Білорусь, Казахстан.

Рецепти Кремль не змінює роками. Створити кризу, запропонувати послуги з її розв’язання, а плата за це – втрата суверенітету.

Токаєва казахські політологи називали напівпрезидентом. Хоч він і очільник держави, за його спиною тінню стояв Назарбаєв, який три десятиріччя керував країною. Та й у конституції прописав собі посаду – голова ради безпеки.

Схема Кремля

  • Дія перша. Демонстрації і послаблення центральної влади

Протести почалися з гаслами зменшити ціну на автомобільний газ – і, як не дивно, перезавантаження влади, включно, з відставкою Назарбаєва. Саме це вигідно Токаєву, адже вимоги формально висунув не він, а народ.

Показово, шо протести максимально мирні. Силовики не застосовують надмірну силу, а часто нейтрально ведуть себе при захопленні адмінбудівель.

І на противагу, 5 січня починає палати Алмати. У найбільшому місті країни різко виникли і мародери, і невідомі зі зброєю. Тут же почали палити адміністративні будівлі і захоплювати аеропорт.

  • Дія друга. Максимальні жертви і придушення владою протестів

Токаєв втрачає контроль над ситуацією і ввечері звертається за військовою допомогою по ОДКБ, фактично, особисто Путіну.

Одразу ж цієї ночі в Алмати у сутичках гинуть десятки протестувальників. Токаєв стає в очах Заходу кривавим диктатором. Співпраця з Європою та США припиняється.

  • Дія третя. Залежність від Кремля

Єдиний, хто допоможе утримати владу – Путін. Для цього вперше в історії ОДКБ використали інтервенцію кількох держав, адже Росія змусила взяти участь вторгненні своїх союзників, перш за все – Білорусь та Вірменію.

Порівняння з Україною

Росія всі роки нашої незалежності продукує кризи – тут і Тузла, і тиск на Януковича з метою відмовитися від євроінтеграції. Виникає Євромайдан, позиції Януковича слабшають, Росія пропонує себе як посередника.

Українці висувають лише політичні вимоги, жодного мародерства у Києві. Сценарій Кремля не працює.

Однак після розстрілу Небесної сотні Янукович тікає, по дорозі просить Путіна ввести війська. Якщо не слабкість Віктора Федоровича, інтервенція в Україну не забарилася б. Власне, вторгнення відбулося, але в обмеженому форматі – в Крим і на Донбас.

Порівняння з Білоруссю

Лукашенко не допустив до передвиборчої кампанії опозицію та фальсифікував результати голосування. Він багато років маневрував між Заходом і Росією. Та після скандальних виборів почав втрачати легітимність.

Остання крапка – типова для втручання Росії. Криваве придушення виступів білорусів. Лукашенко, щоб залишитися при владі, тепер виконує волю Кремля.

Чому Казахстан?

Казахстан дослухався до Москви, зокрема, підтримував окупацію Криму. Однак Назарбаєв був політиком-важковаговиком. І часто вів прагматичну політику. При ньому в Казахстан прийшли американські нафтогазові компанії. Казахські компаній виходили на світовий ринок. А незалежні, хоч і лояльні лідери, Кремлю не потрібні.

Фото: Getty Images

Цікава деталь. Казахи активно заправляють автомобілі газом. Географія країни така, що часто їздять на довгі відстані. А от монополія на скраплений газ – у Газпрома. Казахстан поставляє Росії сировину на переробку, а от назад отримує пальне і – в цьому повністю залежить від північного сусіда. І в січні ціни за автогаз зросли у двічі.

Вигода для Росії

Росія наступного тижня у різних форматах продовжить переговори зі США щодо України і накопичення військ біля наших кордонів. Інтервенція в Казахстан, на думку Кремля, потужний козир і наявний доказ серйозності своїх намірів.

Росія посилює контроль над Центральною Азією. Москва може розмістити в Казахстані так званих миротворців на невизначений термін, як робила це в Молдові і Грузії. Країни Центральної Азії вже мігрували від Москви і думали про співпрацю з Китаєм та навіть талібами в Афганістані. Тепер Кремль погрожує всім в регіоні військовим кулаком.

І Казахстан має для Росії принципове та навіть священне значення. Саме там розташовано Байконур. А космос для Кремля займає особливе значення, адже це одна з небагатьох галузей, де Москва змагається зі США.

Висновки для автократичних правителів

Назарбаєв, зважаючи на вік, поступово відходив від справ, залишивши посаду президента. Його відсторонення показує для автократів на теренах колишнього СРСР – щойно віддаєш владу, одразу стаєш політичною здобиччю.

Тож і Лукашенко, і Путін розуміють, що мають триматися за владу до кінця. Інакше нинішнє оточення накинеться першим.

Символізм

Назарбаєв у середині 90-тих вирішив перенести столицю – в колишній Целіноград, а тоді Акмола. Фактично столицею став типовий обласний центр. Назарбаєв побоювався Алмати. Місто з потужним середнім класом, інтелігенцією і великим бізнесом. Тобто, людьми, які могли кинути йому виклик.

Фото: NUR.KZ

Заможна і масштабна Астана постала в степу. Чиновників відривали від насиджених місць і перевозили в столицю. Всі хто мав політичну кар’єру, мали бути зобов’язані Назарбаєву. Власне, і місто нещодавно перейменували в Нур-Султан – на честь Нурсултана Назарбаєва. Певно, скоро знову перейменують. Адже на підтримку Назарбаєва ніхто з чиновників не вийшов.

А політична смерть прийшла, як і передбачав Назарбаєв, саме з непокірних Алмати.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-01-07 00:10:19

Back to top button