Україна і світ

Кабмін Ізраїлю схвалив переми’ря з ХАМАС: сторони обміняються заручниками та припинять вогонь

Фото: Getty Images

Кабінет міністрів Ізраїлю ухвалив рішення про зупинення бойових дій з палестинськими бойовиками. Припинення вогню в Газі, що призупиняє війну між Ізраїлем і бойовиками ХАМАС на шість тижнів, набуде чинності о 8:30 ранку за місцевим часом у неділю після того, як всі сторони погодяться з графіком.

Про це оголосило Міністерство закордонних справ Катару.

Уряд Ізраїлю схвалив угоду про перемир’я з ХАМАС

Підтверджуючи це рішення, Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила, що її війська “виконуватимуть оперативні процедури на місцях відповідно до досягнутих домовленостей”.

Ця заява була зроблена через кілька годин після того, як Ізраїль схвалив угоду з ХАМАС про припинення вогню та обмін заручниками і полоненими після 15 місяців бойових дій у прибережному анклаві.

Угода отримала схвалення повного складу ізраїльського уряду, незважаючи на опозицію з боку деяких ультраправих членів уряду прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу. Схвалення Кабінету міністрів Ізраїлю було необхідним формальним кроком після того, як аналогічне рішення ухвалив військовий кабінет єврейської держави.

Перемир’я між Ізраїлем та ХАМАС

Перемир’я і перший обмін ізраїльських заручників на палестинських в’язнів має розпочатися 19 січня, за день до інавгурації Дональда Трампа на посаді президента США. Угода також передбачає збільшення гуманітарної допомоги в Газу. І Трамп, і президент Джо Байден підштовхували ворогуючі сторони до досягнення угоди до передачі.

ЦАХАЛ заявив, що готується до виконання угоди про повернення заручників і “працює над наданням відповідної фізичної та психологічної підтримки, приділяючи ретельну увагу кожній деталі”.

Міністерство юстиції Ізраїлю опублікувало список з 95 палестинських ув’язнених, які будуть звільнені в перший день перемир’я в обмін на трьох ізраїльських заручників.

Поступове звільнення та обмін в’язнями

Згідно з умовами угоди, ХАМАС, визнаний терористичною організацією США та багатьма іншими країнами, поступово звільнить 33 з близько 98 заручників, які залишаються в Газі в рамках першого етапу угоди.

З цих 33 заручників 25 вважаються живими, повідомило в суботу ізраїльське армійське радіо з посиланням на офіційних осіб, імена яких не були названі.

Повний список ув’язнених палестинців, яких планується звільнити, налічує 1904 особи – серед них командири ХАМАСу і Ісламського джихаду, які відбувають кілька довічних термінів за організацію терактів смертників та інших нападів, в результаті яких загинули десятки ізраїльтян.

Деякі з високопоставлених бойовиків призначені для “постійного вигнання”, згідно з повідомленням міністерства, яке не назвало країни, які могли б їх прийняти. Палестинські чиновники раніше називали Катар, Туреччину і Єгипет як можливі варіанти.

Угода була укладена за посередництва Катару і Єгипту, за активної участі американських чиновників, які, однак, за американськими законами, не мають права вступати в прямі контакти з ХАМАС. Угода передбачає подальші переговори між двома сторонами з метою припинення війни, яка розпочалася в жовтні 2023 року, хоча ці умови ще мають бути узгоджені.

Економічна складова Ізраїлю значно зросла за останні дні в очікуванні припинення вогню. Цього тижня головна біржа в Тель-Авіві зросла на 4,4% в доларовому еквіваленті, що є одним з найкращих показників у світі.

Шекель закінчив п’ятницю на 1,4% вище по відношенню до долара. Доларові облігації Ізраїлю були серед найкращих на ринках, що розвиваються.

Ізраїль насторожено ставиться до перемир’я

В Ізраїлі існує велика настороженість щодо припинення вогню, багато політиків заявляють, що війна має тривати до повного знищення ХАМАСу. У суботу вранці над більшою частиною Ізраїлю пролунали сирени протиповітряної оборони; ЦАХАЛ заявив, що перехопив ракету, запущену з Ємену в бік центрального Ізраїлю.

Міністр фінансів країни Бецалель Смотрич, найстарший ультраправий член правлячої коаліції Нетаньяху, назвав угоду “катастрофою, яка поставить під загрозу безпеку Ізраїлю”, перш ніж принаймні тимчасово відкласти свої погрози піти у відставку.

Міністр фінансів заявив у четвер, що чіткою умовою його перебування в уряді є обіцянка, що Ізраїль повернеться до війни “з великою силою, в повному масштабі і в новій конфігурації до повної перемоги”. Він також хоче, щоб Ізраїль мав контроль над гуманітарною допомогою, що надходить до Гази.

Ітамар Бен Гвір, лідер жорсткої ізраїльської партії Єврейська сила, заявив у четвер, що вийде з коаліції Нетаньяху, як тільки угода буде схвалена кабінетом міністрів у повному складі. Він сказав, що буде готовий повернутися, якщо бойові дії відновляться після першого етапу угоди, який, як очікується, триватиме 42 дні.

Міністр закордонних справ Гедеон Саар заявив у своїй заяві перед голосуванням на засіданні уряду, що існують альтернативи військовій силі для припинення правління ХАМАСу в Газі.

– Припинення вогню дозволить поліпшити планування операцій для досягнення цілей війни – якщо ми не досягнемо їх дипломатичним або іншим шляхом, – сказав він.

Інший ізраїльський чиновник, який побажав залишитися невідомим, сказав, що переговори про повне припинення конфлікту розпочнуться на 16-й день перемир’я, і тоді ХАМАС матиме можливість погодитися з військовими цілями Ізраїлю, які включають звільнення Гази від їхньої організації.

Однак ні Саар, ні офіційний представник не уточнили, що може переконати ХАМАС відмовитися від влади.

Водночас Махмуд Аббас, голова Палестинської адміністрації, що базується на Західному березі річки Йордан, заявив у п’ятницю, що угруповання “завершило всі приготування до того, щоб взяти на себе всю повноту відповідальності” в Газі. Однак, жодного післявоєнного плану управління територією не було оприлюднено.

Нагадаємо, бойовики ХАМАС вторглись на територію Ізраїлю з сектора Гази 7 жовтня 2023 року, вбивши 1200 людей, переважно цивільних, і взявши 250 осіб у заручники. Ізраїль відповів інтенсивною повітряною та наземною війною, яка спустошила анклав і завдала суттєвих втрат як для бойовиків ворогуючої організації, так і для цивільних в Газі.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

За даними Ізраїлю, кількість загиблих палестинців включає майже 20 тис. бойовиків, переважно з ХАМАС. Водночас Міністерство охорони здоров’я, що підпорядковане ХАМАС, повідомляло про понад 46 тис. вбитих Ізраїлем осіб, серед яких як цивільні, так і бойовики терористичної організації.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-18 18:13:00