Україна і світ

Грошова допомога для українців у лютому 2025: хто може розраховувати на виплати та як їх отримати

Фото: Getty Images

Громадяни України, які є внутрішніми переселенцями або постраждали від російської агресії, можуть розраховувати на грошову допомогу у лютому 2025 року від низки міжнародних організацій і держави.

1000 грн єПідтримки для пенсіонерів

У лютому 2025 року пенсіонери зможуть отримати 1000 грн за програмою Зимова єПідтримка. Допомога є одноразовою. Програма діятиме до 28 лютого 2025 року.

Оформити допомогу можна через застосунок Дія або особисто прийти до відділення банку, що є партнером програми. Гроші нараховуватимуть на картку Національного кешбеку, яку оформлять у банку.

Пенсіонери та люди з інвалідністю I та II групи, які одержують виплати через Укрпошту, зможуть у своєму відділенні Укрпошти також отримати допомогу. Важливо, що перелік тих, хто може отримати допомогу через Укрпошту, формує Мінсоцполітики. Ті, хто увійдуть до переліку на отримання коштів через Укрпошту, не можуть подати заявку через Дію.

Витратити гроші Зимової єПідтримки також можна буде лише через Укрпошту, зокрема сплатити комунальні послуги чи купити товари українського виробництва. Отримані гроші можна витратити до кінця 2025 року.

Субсидії на оренду житла для ВПО

З кінця січня 2025 року почнуть призначати субсидії на оренду житла для ВПО. Про це повідомили у Мінсоцполітики із посиланням на ухвалену постанову уряду.

Скористатися такою субсидією зможуть:

  • ВПО, які перемістилися до будь-якого регіону, підконтрольного Україні, за умови, що фінансово-майновий стан такої родини відповідає критеріям постанови (раніше дія субсидії поширювалася лише на 9 областей);
  • родини, які орендують житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів. Раніше планувалося, що цей поріг становитиме 30% від доходів.

Субсидія на оренду житла для ВПО призначатиметься, як і житлова субсидія. Розмір розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО. На розмір субсидії впливатимуть рівень доходу родини, кількість членів та вартість оренди житла у різних регіонах.

Субсидія на оренду надаватиметься за умови наявності орендного договору.

Власникам житла держава компенсуватиме податки з доходу, отриманого з оренди.

Грошова допомога від БФ Право на захист та УВКБ ООН

У 2025 році пункти збору даних на багатоцільову грошову допомогу від УВКБ ООН запрацюють з 13-го січня.

Подати заявку можна буде в Дніпрі, Запоріжжі, Києві, Кривому Розі, Кропивницькому, Миколаєві, Одесі, Сумах, Харкові та Чернігові.

Подати заявку можуть вимушено переміщені особи, а також ті, хто повернувся до свого постійного місця проживання (зокрема, з-за кордону). Сума допомоги становить 3 600 грн на особу та покриває три місяці – тобто загальна сума на кожного члена родини становить 10 800 грн.

Заявку на грошову допомогу можна подати, якщо родина не отримувала раніше виплат від міжнародних організацій, має дохід, менший за 5 400 грн на члена родини та належить до зазначених нижче категорій вразливості:

  • родина, яка має лише одного з батьків з одним чи більше дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (від 55 років);
  • родина, яку очолює одна самотня / кілька самотніх осіб похилого віку (від 55 років або особа похилого віку з однією дитиною чи дітьми до 18 років);
  • родина з однією або кількома особами з особливими потребами: інвалідність, хронічні захворювання.

Ці люди можуть бути як внутрішніми переселенцями, так і тими, хто повернувся з-за кордону.

Також подати заявку можуть ті, хто не отримував грошової допомоги від УВКБ ООН чи інших організацій.

Якщо ви отримали допомогу в розмірі 2 220 грн на людину на місяць від іншої гуманітарної організації ООН, то у виплаті від УВКБ ООН можуть відмовити.

Процес передбачає співбесіду з партнером УВКБ ООН.

Документи для надання в пункті збору даних:

  • документ, що посвідчує особу;
  • податковий номер;
  • свідоцтво про народження дітей (за наявності),
  • номер банківської картки для виплати допомоги (картки єПідтримка не підходять);
  • будь-які документи, які підтверджують належність до категорії вразливості (довідки, витяги тощо);
  • особистий номер телефону.

Для збору даних мають бути присутні всі члени родини.

Спосіб виплати грошової допомоги українцям

Грошову допомогу від ООН (одразу за три місяці) перерахують на гривневий банківський рахунок голові домогосподарства через фінансову установу Rapyd або Western Union.

Виплати для ВПО у лютому

У січні продовжать виплати тим ВПО, кому допомога призначена автоматично і хто писав заяву на її продовження. Уряд продовжив ці виплати до лютого 2025-го.  

Допомога для громадян, які проживають в Україні й мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн; для інших осіб – 2 000 грн.

Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.

Грошова допомога в Польщі

Zasiłek rodzinny (сімейна допомога) – надається на певний період, який починається з 1 листопада і триває до 31 жовтня наступного року. Заявки приймають з 1 липня в електронному вигляді через портал Empatia і з 1 серпня у паперовій формі. Заявку необхідно подавати за місцем проживання. Важливим є критерій доходу, який становить 674 злотих (дохід сім’ї в перерахунку на одну особу), або 764 злотих, якщо членом сім’ї є дитина з інвалідністю. Для періоду виплат 2024-2025 враховуються доходи за 2023 рік.

Наразі сімейна допомога становить: 95 злотих на дитину віком до 5 років; 124 злотих на дитину віком від 5 до 18 років; 135 злотих на дитину віком від 18 до 24 років.

Час виплати допомоги залежить від дати подання заявки. Якщо батьки хочуть зберегти безперервність виплат, вони повинні були подати заявку до кінця серпня 2024 року.

Допомога з фонду аліментів у Польщі

На допомогу з фонду аліментів можуть розраховувати ті, хто не отримує аліменти через безрезультатність стягнення таких виплат. Право на допомогу з фонду аліментів встановлюється на певний період – починається з 1 жовтня і триває до 30 вересня наступного календарного року.

Заявки в електронному вигляді через портал Empatia можна подавати з 1 липня, а паперові заявки до громад – з 1 серпня 2024 року. До заявки потрібно додати довідку органу, що проводить виконавче провадження або заяву про безрезультатність стягнення.

Наразі така допомога надається у розмірі встановлених аліментів, але не більше як 500 злотих на місяць. Допомога надається до досягнення дитиною 18 років або до 25 років, якщо дитина навчається в середній школі або університеті.

Безстрокова допомога з фонду аліментів може надаватися, якщо є посвідчення про значний ступінь інвалідності.

Критерій доходу для отримання виплат із фонду аліментів з 1 жовтня 2023 року становить 1209 злотих на одну особу.

Грошова підтримка деяких українців з PESEL UKR у Польщі

Разом до незалежності (WdN) – це програма допомоги українцям, які мають тимчасовий захист та проживають у центрах колективного розміщення.

Вони можуть отримати фінансування частини витрат на оренду житла на період шести місяців. Участь у програмі є безкоштовною.

За програмою українці можуть отримати:

  • Дофінансування кауції та орендної плати за квартиру або кімнату (житло) терміном на 6 місяців, а також підтримку в оформленні оренди житла;
  • Дофінансування витрат на переїзд та ваучер на придбання обладнання для орендованого житла;
  • Допомогу кар’єрного радника у пошуку роботи або вдосконаленні трудових навичок;
  • Mожливість взяти участь у безкоштовному курсі польської мови в рамках профорієнтації тощо.

Для участі у програмі треба відповідати наступним критеріям:

На момент реєстрації проживати в центрі колективного розміщення в наступних воєводствах: Шльонське, Малопольське, Вармінсько-Мазурське, Підляське, Великопольське, Західнопоморське або Любуське.

Мешканці центрів колективного розміщення, розташованих в інших воєводствах, мають звернутися до Польського Червоного Хреста www.pck.pl.

Дофінансування орендної плати за півроку

Тип житла або кількість осіб в домогосподарстві Максимальний розмір дофінансування за місяць
кімната 1 000 zł
житло для 1-2 осіб 2 200 zł
житло для 3-4 осіб 2 800 zł
житло для 5 і більше осіб 3 500 zł

На момент реєстрації номер PESEL має бути з активним статусом UKR.

Як зареєструватися:

  • Для цього треба пройти реєстрацію на участь у програмі через реєстраційну форму або надіслати заповнену від руки реєстраційну форму на адресу офісу PCPM, зазначену нижче.
  • Вам зателефонують, щоб підтвердити реєстрацію.
  • Далі має відбутися зустріч, щоб перевірити документи та підтвердити відповідність критеріям участі у програмі. Після успішної перевірки видається підтверджувальний документ про зарахування до програми.
  • З моменту прийняття до програми є 30 днів, щоб знайти відповідне житло і надати підписану угоду про оренду. Після укладення договору про підтримку дофінансування буде перераховано безпосередньо на банківський рахунок власника житла.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-26 15:12:00