Україна і світ

Гірше за Мюнхен-1938: як в Європі та США відреагували на розмову Трампа з Путіним

Вранці 12 лютого президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з кремлівським диктатором Володимиром Путіним. Трамп назвав цю розмову продуктивною, адже обговорили війну в Україні й дійшли згоди, що бойові дії треба припиняти. Після американський президент поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським.

Володимир Зеленський зауважив, що саме Україна більше за всіх хоче миру.

Розмова Трампа й Путіна: реакція європейських політиків

Як пишуть західні медіа, здавалося, що європейські дипломати не знали, як реагувати на розмову Трампа із Путіним та заяви очільника Пентагону Пітера Гегсета, що Україні не варто думати про вступ до НАТО та повернення територій на кордони 2014 року.

Зараз дивляться

Так, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн ніяк не прокоментувала останні події. Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас написала у соцмережі X, що в будь-яких переговорах Європа повинна відігравати центральну роль, а незалежність і територіальна цілісність України є безумовними. Саме тому пріоритетом ЄС має бути зміцнення України й надання їй надійних гарантій безпеки.

Очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок категорично зауважила, що не може бути жодного рішення щодо України без України: Миру можна досягти лише разом. А це означає: з Україною і з європейцями.

Міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже також наголосила, що участь України в будь-яких мирних переговорах є надзвичайно важливою.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна потребує більшої військової підтримки перед початком переговорів з Путіним.

– Польща буде непохитно домагатися посилення військової підтримки України. Посилення потенціалу України перед потенційними переговорами з Росією має вирішальне значення для нашого континенту, – сказав він.

Польський прем’єр Дональд Туск вважає, що у досягненні справедливого миру Україна, Європа та США повинні працювати разом: Все, що нам потрібно, – це мир. Справедливий мир. Україна, Європа та Сполучені Штати повинні працювати над цим разом. Разом!

Франція не погодилася зі словами Гегсета щодо України в НАТО. Жан-Ноель Барро, міністр закордонних справ Франції, зауважив, що Україна повинна залишатися на шляху до вступу в НАТО.

– Ми дуже прив’язані до ідеї шляху України до НАТО. Якщо буде мир, нам потрібні гарантії безпеки, щоб він був справедливим і тривалим. Саме європейська безпека поставлена на карту цією агресивною війною, яка порушила світовий порядок і означає, що ми не можемо повернутися до світу, який існував до вторгнення, – сказав Жан-Ноель Барро.

У Британії також погоджуються, що треба посилити підтримку України. Так, міністр оборони Великобританії Джон Гілі у відповідь на заяви Гегсета сказав: Щодо посилення підтримки України, то ми це робимо і будемо робити. Щодо посилення європейської безпеки, то ми це робимо і будемо робити.

Колишній прем’єр Швеції, співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт порівняв заяви Трампа і очільника Пентагону Гегсета з угодою 1938 року, яка в історію увійшла як Мюнхенська змова і стала прелюдією до Другої світової війни:

Це, безперечно, інноваційний підхід до переговорів — йти на серйозні поступки ще до їх початку. Навіть Чемберлен не падав так низько в 1938 році. Той Мюнхен все одно закінчився дуже погано.

Так, у 1938 році Адольф Гітлер, прем’єр Британії Невілл Чемберлен, прем’єр Франції Едуар Даладьє та італійський диктатор Беніто Муссоліні підписали угоду, за якою погодилися віддати на поталу Гітлеру частину Чехословаччини.

Реакція американських політиків

Трамп сказав, що його команда негайно почне переговори з представниками Путіна. До американської переговорної команди приєднаються держсекретар США Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф і радник з національної безпеки Майкл Волц.

Колишній посол США у РФ Майкл МакФол вважає, що заява міністра оборони США Пітера Гегсета щодо неможливості членства України в НАТО – це готовність Білого дому подарувати Путіну дві гігантські перемоги.

– Гегсет щойно заявив про готовність своєї адміністрації подарувати Путіну дві гігантські перемоги – українську землю і відсутність членства України в НАТО. Що він отримав від Путіна натомість? Нічого. З Путіним так не ведуть переговори, – наголосив МакФол.

Конгресмен від Південної Кароліни, республіканець Джо Вілсон вважає, що Дональд Трамп знається на переговорах і вміє домовлятися.

– Президент Трамп – досвідчений перемовник, який знається на мистецтві домовлятися. Я вдячний йому за те, що він докладає всіх зусиль для відповідального завершення війни. Ми повинні надати йому максимум важелів впливу, підготувавши всеосяжні санкції проти Росії та надавши повноваження для швидкого озброєння України, – наголосив конгресмен.

Сенатор-демократ від Каліфорнії Адам Шифф вважає, що Трамп – це найкращий перемовник саме для Кремля, а глава Пентагону своїми заявами просто здав інтереси України та США.

– Сьогодні президент Трамп назвав Росію нашим ворогом, а Україну – нашим союзником. Водночас його міністр оборони виключив майбутнє України в НАТО та відновлення українського суверенітету над власними землями. Не будемо приховувати, що це означає: здача інтересів України та наших власних, ще до початку переговорів. Трамп – великий перемовник – для Кремля, – написав у соцмережі X Адам Шифф.

Колишній радник Трампа з питань нацбезпеки Джон Болтон заявив, що неприпустимо дозволяти Росії зазіхати на суверенітет України, вербувати військових з Північної Кореї, а потім продавати українців, погоджуючись на втрату їхньої території та членства в НАТО.

На думку Болтона, всі ці поступки ще до початку переговорів означають, що Трамп фактично здався Путіну в питанні України.

– Я багато разів попереджав, що на переговорах між Зеленським і Путіним Трамп надаватиме перевагу Росії. Військові показники Росії були жалюгідними, але Трамп виправдовує рішення Путіна про вторгнення. Шкода інтересам безпеки США вийде далеко за межі Центральної Європи, і наші противники на Близькому Сході та в Індо-Тихоокеанському регіоні це чітко бачать, – зауважив Джон Болтон.

За його словами, США зобов’язані підтримати Україну, як і всіх союзників по НАТО, які допомагають Києву.

– Не в наших національних інтересах дозволити неспровокованій агресії Кремля проти України перемогти. Адміністрації Трампа має бути соромно, – підсумував Джон Болтон.

Своєю чергою в українському парламенті заяви очільника Пентагону називають нелогічними. Так, Олександр Мережко, нардеп від Слуги народу, голова комітету Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, наголосив, що Пітеру Гегсету треба для початку приїхати в Україну та побачити роботу Збройних сил.

– Новий секретар безпеки повинен просто почати з того, що приїхати в Україну і познайомитися з українськими Збройними силами. Україна може повернути всю свою територію, це абсолютно реально. Але для цього потрібно більше військово-технічної допомоги з боку США і сильніші санкції – зокрема, фінансові санкції США проти російської економіки, – сказав Мережко.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-13 12:39:00