Україна і світ

Генерал Дуглас Люте запропонував створити раду «Україна — НАТО» до вступу України в Альян

Наразі українська армія є найкраще оснащеною та з найбільшим бойовим досвідом в Європі. Про це заявив постійний представник США при НАТО у 2013–2017 роках генерал Дуглас Люте під час 15-го щорічного Київського Безпекового Форуму.

Він підкреслив, що попри те, що колективний договір про створення НАТО передбачає три ключові критерії для членства в Альянсі, НАТО повинне надати Україні місце «за столом» кожного разу, коли Україна відчуватиме загрозу.

По-перше, країна, яка хоче стати членом НАТО, має бути здатна зробити внесок у колективну оборону. Україна на сьогодні, безумовно, відповідає цьому критерію. Будьмо відвертими, сьогодні Україна має найкраще оснащену армію в Європі. Це факт. На додачу вона має найбільший бойовий досвід. Тобто щодо цього критерію немає питань, — зазначив генерал.

Другим критерієм є вимога до держави, що хоче стати членом НАТО, дотримання основних цінностей НАТО — демократія, індивідуальні свободи і верховенство права.

— Треба, щоб українці поставили це запитання своєму керівництву, наскільки Україна відповідає цим трьом основним цінностям. Це робота, яка ведеться, — підкреслив Дуглас Люте.

Третя вимога для членства — це вимога консенсусу країн-членів НАТО під час голосування.  У контексті цього він нагадав, що Швеція також  поки що не змогла стати членом Альянсу, бо немає 31 голосу.

— Навіть якщо нам не вдасться досягти консенсусу за ці 6 тижнів (до саміту у Вільнюсі щодо членства України. — Ред.), треба визначити запевнення безпеки — навчання на обладнанні, обмін розвідувальною інформацією, все, що дозволить ЗСУ на сьогодні захищати Україну. Це треба визначити на двосторонньому рівні, а не з 31 країною. Крім того, НАТО може запропонувати Україні унікальні й особливі відносини з Альянсом — для цього можна створити щось на зразок ради «Україна — НАТО, — вважає він.

Генерал зазначив, що ця рада може надати Україні право збирати членів Північноатлантичного альянсу в будь-який час.

— Це надасть Україні місце за столом будь-коли, коли Україна відчуватиме загрозу. І це, безперечно, буде належним місцем для обговорення проблем безпеки, з якими Україна має справу сьогодні. На сьогодні рада НАТО існує лише з однією країною — не членом, це рада «НАТО — Росія». Та я пропоную замінити її радою «НАТО — Україна» і посадити Україну за стіл. Так, це не членство, але це крок, який має бути зроблений, — зазначив експерт.

Нагадаємо, 25–26 травня триває 15-й щорічний Київський Безпековий Форум «За Нашу і Вашу Свободу / Fighting for NATO» за участі відомих міжнародних діячів. На Форумі, зокрема, буде сформовано Раду безпеки Форуму та ухвалено позиційний документ із рекомендаціями до майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі, який відбудеться в липні.

Фото Віктора Дехтяра

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-05-26 19:43:03

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин