Евакуація онкохворих дітей зі Львова за кордон: яка ситуація
За час повномасштабної війни з України евакуювали понад 1500 онкохворих дітей. Про це Суспільному повідомив керівник Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру Роман Кізима. Дітей відправляли спершу зі Львова до Польщі. Робили це і швидкими, і спецпотягами, залучали також президентські борти. Якою є ситуація зараз та наскільки часто діти їдуть на лікування за кордон дізнавалося Суспільне.
Тринадцятирічна Дарія одна з тих дітей, які були евакуйовані на початку повномасштабного вторгнення за кордон для лікування. У Дарії виявили хворобу шість років тому.
“Косоокість, дитина вночі блювала. Зробили МРТ і так виявили. Зробили операцію, пролікувалися, рік була ремісія. Пізніше виявили знову і мали ще одну операцію”, — розповідає мама дівчини Олена Квач.
13-річна Дарія, яка має онкозахворювання та її мама Олена Квач. Евакуація. Фото: Олени Квач
На початку повномасштабного вторгнення у березні Дарію відправили на лікування в Іспанію. Це було важливо задля безпеки дитини. У Іспанії Дарію лікували безплатно, безкоштовним було і перебування.
“Ти не знаєш взагалі, що буде далі та страх — не хочеш залишитися без лікування і переривати лікування. Там були наші перекладачі, дівчатка-волонтери, нас поселили в готель, потім нас і в лікарню завезли і з лікарні нас привозили і завозили до лікарів. З перекладачем ти постійно”, — каже мама пацієнтки Олена Квач.
Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, що у Львові, став головним хабом для онкохворих пацієнтів у час повномасштабної війни. Саме звідси відправляють за кордон на лікування онкохворих дітей, розповідає заступник директора центру Андрій Синюта.
Евакуація онкохворих дітей зі Львова за кордон: яка ситуація. Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр
“Під час тривоги всі йшли до сховища, а в онкології лікування триває 24 години. Крапанки підключенні 24 години і перерви могли давати поганий результат і також тривожний настрій це теж недобре сприяло для боротьби з хворобою”, — каже заступник директора Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру Андрій Синюта.
Евакуювали дітей з кількох причин
Евакуювали онкохворих пацієнтів з двох основних причин, каже керівник Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Роман Кізима. Перша — фізична безпека, а друге — інфраструктура, адже на той час зупинилася поставка багатьох ліків.
Досі за кордон відправили понад півтори тисячі пацієнтів. Найбільше евакуаційних конвоїв було у березні та квітні 2022 року, проте і зараз евакуаційну програму не згортають. Найбільший конвой мав 74 важкохворих дитини та приблизно 200 членів їхніх сімей. Українських онкохворих пацієнтів зголосилися прийняти близько двох сотень лікарень Європи, Канади та США.
“Коли почалась повномасштабна війна, до нашої лікарні почали з’їжджатися зі всіх регіонів. Це була величезна кількість онкохворих дітей. Надати допомогу всім було неможливо. Ми швидко використали свої міжнародні зв’язки, а також за допомогою фонду “Таблеточки” і вищого керівництва, зокрема першої леді, налагодили мережу з 200 лікарень в Західній Європі, в США та Канаді”, — каже керівник Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Роман Кізима.
Роман Кізима — керівник Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру. Суспільне Львів
Українські діти зараз безкоштовно лікуються у Німеччині, Італії, США, Франції, Великій Британії, Бельгії, Нідерландах, Португалії, Іспанії, Чехії, США та Канаді. Найбільше онкохворих дітей, а саме 400, прийняла Польща, каже Роман Кізима.
Кого все ще відправляють на лікування за кордон
Більш як 300 дітей уже повернулися в Україну, інші ж залишаються за кордоном. За словами Романа Кізими, цей проєкт триває, в середньому кожного тижня на лікування їде до 10 дітей.
“Тепер ми дуже до цього ставимося вибірково. Це не просто евакуація, це поїздка дітей, які з тих чи інших причин не можуть продовжити лікування тут. Якщо вони проживають, де досі активні бойові дії, це східні, південні області — Миколаїв, Херсон. Це діти, лікування яких неможливе тут з тих чи інших причин, наприклад якість препарати зникли з України або не можна тут виконати складну операцію”, — каже Роман Кізима.
Водночас багато пацієнтів залишаються в Україні, адже нині повноцінно працюють спеціалізовані українські медзаклади. Якщо виникне потреба знову у масовій евакуація важкохворих пацієнтів, мережа лікарень за кордоном, яка приймає українських дітей, готова розгорнути додаткові місця, каже Роман Кізима.