Україна і світ

Енергетична стратегія Трампа: чи стане зниження цін на нафту ключем до миру в Україні

Фото: Факти ICTV

Президент США Дональд Трамп заявив, що зниження цін на нафту може стати вирішальним фактором у завершенні війни в Україні. Він звернувся до Саудівської Аравії та ОПЕК із закликом зробити відповідні кроки. Однак, наскільки це реально та як такі дії позначаться на Росії?

Про це дізнавалися Факти ICTV у директора спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі Психея Геннадія Рябцева та політолога Володимира Фесенка.

Зниження цін на нафту: чи можливий економічний удар по Росії

Експорт нафти є ключовим джерелом фінансування війни для Росії. Політолог Володимир Фесенко нагадав, що різке падіння цін на нафту стало однією з причин краху Радянського Союзу. Тому, ідея Трампа знизити ціни на нафту для обмеження фінансових ресурсів Кремля є правильною, але реалізувати її швидко не вийде.

Фесенко зазначив, що для реалізації цього плану можуть використовуватися такі інструменти:

1. Збільшення видобутку нафти у США:

Трамп використовує цей крок не лише для тиску на Росію, а й для внутрішньої популярності. Зниження цін на бензин у США може зміцнити його позиції серед виборців. Як нагадав Генадій Рябцев, це виконає одну з його передвиборчих обіцянок.

– Для Америки, яка є автомобільною державою, ціна пального є важливим індикатором добробуту населення. І, якщо світовий видобуток нафти зросте, ціни на нафту і бензин знизяться, – пояснив Генадій Рябцев.

Однак це довготривалий процес, який може продемонструвати перші результати наприкінці року.

2. Вплив на ОПЕК і Саудівську Аравію:

Другий важливий фактор – позиція ОПЕК і Саудівської Аравії, які можуть збільшити видобуток нафти, що прискорить падіння цін. Однак це не зовсім вигідно ОПЕК, адже вони разом із Росією обмежують видобуток для підтримки високих цін.

– Зменшувати ціну на нафту для ОПЕК точно не вигідно, це не їхній економічний інтерес. Саудівська Аравія потенційно могла б це зробити на певний час, для того, щоб домовитися про щось з американцями, – пояснив політолог Фесенко.

Геннадій Рябцев уточнив, що зниження цін усуне з ринку нафту з високою собівартістю, даючи країнам ОПЕК можливість збільшити реалізацію.

Можливо, саме знаючи про це, Трамп своєю заявою намагається пришвидшити ухвалення рішення. Та зараз незрозуміло, чи погодиться ОПЕК на цей крок.

– Щодо впливу на Росію, варто зазначити, що будь-які зміни цін на нафту мають відкладений ефект. Збільшення видобутку – це тривалий процес. У короткостроковій перспективі реакція бірж на заяви, як-от слова Трампа, може бути незначною і нетривалою, – зауважив Рябцев.

Вплив на російську економіку можливий лише при падінні цін до 40-50 доларів за барель.

Енергетичний експерт зазначив, що основна мета заяв Трампа – це зниження цін на бензин у США, що є одним із ключових факторів для американської економіки.

Зменшення ціни на нафту можливе через зниження попиту у світі, проте це не обов’язково призведе до суттєвого послаблення Росії.

Альтернативні шляхи РФ для отримання прибутку

Падіння цін на нафту може бути ефективнішим за санкції, оскільки Росія не має альтернатив для заміни доходів від нафти. Газ, хоча й важливий, не є основним джерелом доходу РФ і також має проблеми.

На думку Рябцева, малоймовірним є те, що у РФ є альтернативні способи отримання прибутків у сфері нафтової сировини. Оскільки серед найбільших експортерів нафти Росія має одну з найвищих собівартостей видобутку одиниці вуглеводнів.

Якщо ціни впадуть до 40-50 доларів за барель, продаж стане малоприбутковим або збитковим, що створить ризики для бюджету.

– Тому падіння цін на нафту створює серйозні ризики для формування нафтогазових доходів Російської Федерації, – сказав Генадій Рябцев.

Фесенко зауважив, що Москві вдалося швидко адаптуватися до санкцій, створивши тіньовий танкерний флот. Зменшення поставок до Європи було компенсовано збільшенням експорту до Китаю, Індії та інших країн, часто зі знижкою.

Хоча прибутки зменшилися, обсяги експорту дозволяють утримувати ціни на високому рівні – нині вони вдвічі вищі, ніж у 2014-2015 роках.

Завершення війни в Україні: вплив зниження цін на нафту та стратегія Трампа

Зниження цін на нафту може істотно обмежити фінансові можливості Росії, що, своєю чергою, вплине на завершення війни в Україні. На думку політолога, рішення Трампа може бути ефективнішим за економічні санкції.

Проте, як зазначає Володимир Фесенко, наразі у Трампа немає чіткої стратегії щодо завершення війни, є лише загальне бачення і кілька ідей.

– Наприклад, запропонувати Україні та Росії угоду про припинення війни, а також дати певні бонуси для обох країн, щоб вони припинили війну. Причому для Росії ці бонуси вже озвучені, а для України – ні, окрім припинення війни, – зазначив політолог.

Щодо питання гарантій безпеки для України, воно залишається відкритим. У Сполучених Штатах розуміють, що без тиску на Росію неможливо досягти компромісу, і тому за останній час з’явилися нові інструменти тиску, включаючи збільшення постачання зброї для України та посилення санкцій проти РФ.

Дональд Трамп не виключає можливості зустрічі з Володимиром Путіним, тоді як переговори з Україною вже фактично стартували. У Давосі Трамп заявив, що Україна готова до діалогу, а проблеми виникли саме з боку Росії. Коли ж президента США запитали про терміни настання миру, він відповів, що це питання до Росії.

Зазначається, що Трамп часто діє ситуативно, без чіткого плану, маючи лише загальні ідеї та заготовки для переговорів. Його підхід – торгуватися, але, на думку політолога, тема припинення війни в Україні, схоже, починає його дратувати.

Це може бути небезпечно, адже він мислить категоріями угод, не враховуючи специфіку ситуації, де компроміс із Росією може означати поступки агресору.

Попри це, Трамп усвідомлює складність переговорного процесу та необхідність тиску на Росію. Його команда також розуміє, що шлях до миру буде тривалим і важким.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Тим часом Рябцев вважає, що зниження цін на нафту не пов’язане з допомогою Україні. Це радше політичний крок, оскільки однією з передвиборчих обіцянок Трампа було зниження цін на бензин США.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-24 17:47:00