Львівський портал

Експосадовці Генштабу розікрали 246 млн грн під час розробки системи «Дзвін» для ЗСУ, – НАБУ

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили масштабну корупційну схему у сфері оборони, через яку держава втратила 246 мільйонів гривень. Серед підозрюваних – експосадовці Генштабу. Про це повідомили у НАБУ.

Зокрема, йдеться про зловживання при розробці автоматизованої системи Центру оперативного керівництва ЗСУ «Дзвін». 

Серед підозрюваних:

  • колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
  • ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
  • ексначальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковник;
  • директор приватного товариства – головний виконавець контракту.

Правоохоронці не називають прізвища підозрюваних, втім у ще у 2021 році у розслідуванні журналістів Binus.Info фігурували заступник начальника ГШ ЗСУ генерал Радіон Тимошенко, генерал Володимир Рапко та полковник Віктор Артихович.

Так, за даними правоохоронців, у 2016 році Міністерство оборони уклало контракт на розробку системи з комерційною компанією, яка не мала досвіду створення програмного забезпечення. За даними журналістів-розслідувачів, мова йде про фірму «Еверест», яка займалася продажем комп’ютерів. 

За чотири роки розробки технічне завдання змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 мільйонів гривень. Без обґрунтування кількість дослідних зразків системи збільшили з 4 до 12, що спричинило додаткові витрати на коригування документації – 115 мільйонів гривень.

Як з’ясувалось, розроблена система зовсім не відповідала технічному завданню: від несумісності з протоколами НАТО до відсутності інтеграції з іншими військовими системами. До того ж, частина програмного забезпечення взагалі не використовується. Із закладених 200 інформаційно-розрахункових задач насправді реалізували усього 10.

Попри те, наприкінці 2022 року система «Дзвін» була офіційно прийнята на озброєння ЗСУ. А вже у 2024 році, замість усунення недоліків або відмови від неефективного рішення, на «Дзвін» планували виділити додаткове фінансування. 

«Це може свідчити про спроби не лише приховати попередні корупційні зловживання, а й продовжити їх», – зазначили у НАБУ. 

Відтак дії підозрюваних кваліфікували за ч. 5 ст. 191 КК України – привласнення чи розтрата чужого майна в особливо великих розмірах або організованою групою. Досудове розслідування триває.

Раніше Львівський портал повідомляв, що українські військові успішно використовують вітчизняну бойову систему Delta.

Її в Силах оборони України офіційно запровадили взимку 2023 року. Завдяки ній військові можуть розуміти ситуацію на фронті у режимі реального часу, і йдеться про морський, повітряний простір та ситуацію на землі.

Цю систему розробив Центр інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України. Її розмістили в хмарі поза межами України, аби захистити від кібератак.

Влітку 2024 року вище військове командування НАТО високо оцінило Delta, оскільки вона може інтегруватись з іншими системами Північноатлантичного альянсу. Також західні військові відзначили інноваційність Delta.

У вересні Delta дебютувала на навчаннях НАТО у сфері антидронової боротьби, продемонструвавши успішний результат. Випробовували систему й під час найбільших навчань НАТО з використання безпілотних систем у морських операціях. 

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: ілюстративне

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-02-19 15:53:00