Ексгумацію на Тернопільщині поляки назвали проривом у відносинах із Україною

Керівник польсько-української робочої групи з історичного діалогу, депутат Павло Коваль заявив, що ексгумації, як тривають в нині неіснуючому селі Пужники Тернопільської області, є проривом у відносинах між обома країнами. Про це повідомляє Європейська правда з посиланням на РАР.
Коваль підкреслив, що перебуває в постійному контакті з командою, яка проводить ексгумації в Пужниках в Україні. Він нагадав, що вдалося знайти тіла «великої групи жертв».
«Зараз будуть проведені генетичні дослідження. Група вчених відповідно до ходу досліджень буде інформувати про деталі щодо місця, де, як очікувалося, були знайдені тіла жертв», – додав депутат, який також є уповноваженим уряду Польщі з питань відновлення України.
Як він зазначив, завдяки переговорам політиків Польщі та України «після десятиліть глухого кута» сторони знайшли спільну мову.
«Вдалося просунути таке рішення, за яким кожна людина, кожен поляк, кожен українець, який хоче шукати, поховати і вшанувати хрестом своїх близьких, матиме для цього простий шлях, адміністративний шлях», – сказав Коваль.
Політик підкреслив, що така можливість є «проривом»: «Я вважаю, що це важлива подія, і тому я використовую термін “прорив”. Також тому, що вперше за десять років проводяться ексгумаційні роботи, а українська сторона вже видала кілька наступних дозволів на ексгумаційні або пошукові роботи».
Він зауважив, що в деяких випадках точно невідомо, де поховані тіла жертв Другої світової війни. При цьому політик зазначив, що йдеться не тільки про Волинську трагедію, а й про сталінські репресії проти поляків.
Коваль запевнив, що роботи в Пужниках проводяться на дуже високому рівні як щодо змісту, так і щодо захисту з боку України та комунікації. «Все це вимагає відкритості, але й певної делікатності; я думаю, що все відбувається так, як має бути», – оцінив він.
Як повідомляв Львівський портал, розкопки на території нині неіснуючого села Пужники у Тернопільській області розпочались наприкінці квітня. Після отримання відповідного дозволу поляки почали шукати місця поховання близько 80 загиблих у 1945 році. Всі роботи проводять за участі українських науковців. Дослідження проводять, зокрема на братській могилі.
Станом на початок травня у Пужниках знайшли останки понад 30 людей, ексгумували більше 20 осіб. У Мінкульті України наполягають на підготовці єдиного спільного звіту обох країн за результатами розкопок.
Польща, як відомо, Польща вважає подію частиною Волинської трагедії, але українські дослідники заперечують етнічний характер загибелі та її приналежність до Волині через історико-географічний контекст.
Передісторія
Через заборону поляки з 2017 року не мали змоги проводити пошуково-ексгумаційні роботи останків своїм громадян на території України. Причиною такої заборони стало руйнування у Польщі українських поховань, їхнє невідновлення та, зрештою, неможливість вирішити це питання на політичному рівні. На початку 2025 року Україна офіційно дала дозвіл Польщі на проведення пошукових робіт й ексгумації жертв Волинської трагедії.
Також обидві країни обмінялися переліками місць, де хотіли б провести нові пошуково-ексгумаційні роботи, поляки – зокрема й у Львові та в селі на Бродівщині.
Додамо, що Польща й Україна досі ніяк не можуть порозумітися щодо подій Волинської трагедії, яку поляки називають «різнею». Польські політики щоразу спекулюють на цій темі і піднімають градус суспільного обурення. Хоча влітку 2023 року президенти обох країн Володимир Зеленський і Анджей Дуда спільно вшанували жертв Волинської трагедії у Луцьку.
Що насправді сталося між поляками та українцями у 1943-1944 роках, розповідаємо тут.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: Владислав Мусієнко/РАР
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-05-06 09:52:00