Дозвіл Заходу на далекобійні удари України вглиб РФ може бути частковим – Фесенко
У вівторок, 10 вересня, під час спільної пресконференції держсекретаря США Ентоні Блінкена та голови МЗС Великої Британії стало відомо, що ці два очільники зовнішньополітичних відомств збираються відвідати Київ вже цього тижня.
Ба більше, голова Держдепу Блінкен анонсував розмову між президентом Америки Джо Байденом та британським прем’єром Кіром Стармером, в рамках якої буде обговорюватись можливість України бити далекобійною західною зброєю вглиб російської території.
Чи означає це, що США та Британія ухвалять рішення щодо ударів ЗСУ вглиб РФ на рівні лідерів держав і привезуть його в Україну, а також яким саме може цей крок партнерів щодо ударів по Росії – Факти ICTV розбирались з політологом Володимиром Фесенко.
Чи нададуть США та Британія дозвіл Україні бити вглиб РФ
На думку Володимира Фесенка, на сьогодні існує висока ймовірність того, що відповідне рішення буде ухвалено, особливо, враховуючи що станом на сьогодні склались відповідні передумови.
Втім, зазначає політолог, це рішення, швидше за все, “буде половинчастим, частковим”.
– Чекати повного зняття всіх обмежень та ударів по російській території не варто. Цілком вірогідний такий варіант, що США дадуть згоду на використання британських далекобійних ракет по російській території. Тобто не американських, а британських ракет. І думаю, що це буде певною відповіддю Ірану, ну і Росії, перш за все, на постачання іранських балістичних ракет в РФ, – вважає експерт.
Політолог Фесенко додає, що і США, і інші західні партнери України, раніше вже попереджали Іран і Росію, що не варто постачати таке озброєння, як балістичні ракети, оскільки це призведе до подальшої ескалації повітряної війни. Ці країни також попереджали, що за такий крок з боку західних країн буде відповідь.
– Ну і відповідь може бути, зокрема, симетрична: дозвіл бити, як мінімум, британськими ракетами по російській території. Можливо, розширять на діапазон відстань ударів по російській території. Наприклад, не 100 км, а більше. Такий варіант теж можливий, – каже експерт.
Підготовка перед зустріччю Зеленського та Байдена
Володимир Фесенко зазначає, що візит двох голів дипломатичних відомств з США та Британії в Київ може відбуватись, зокрема й тому, що необхідно провести підготовку перед зустріччю президентів України і США, коли глава української держави Володимир Зеленський прибуде в Нью-Йорк для участі в Генеральній асамблеї ООН.
– Таку зустріч готує і українська сторона. Наша делегація в США вже побувала, де була і американська сторона. Тому узгоджується порядок денний: коли і як ця зустріч відбудеться, ну і, врешті решт, готується рішення. Тому, думаю, що зараз (під час візиту в Київ, – Ред.) вони анонсують рішення по британських ракетах, а коли Зеленський буде в США, можливо, і по американських, – уточнює політолог.
Крім того, додає експерт, візит двох міністрів в Київ відбудеться зокрема й для того, аби познайомитись з нещодавно призначеним міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою.
Чому Британія без США не дає дозвіл на удари вглиб РФ
Володимир Фесенко додає, що у багатьох може виникнути здивування щодо того, чому офіційний Лондон самостійно не ухвалить рішення щодо використання Україною британської зброї, зокрема, ракет Storm Shadow.
Для пояснення політолог наводить історію, яка мала розвиток незадовго після того, як Кір Стармер очолив уряд Великої Британії у липні 2024 року. 10 липня Стармер дав зрозуміти, що не виступає проти того, аби Україна била британською зброєю по території РФ. Втім, вже 12 липня, міністерство оборони Великої Британії вийшло із заявою про те, що Лондон не дозволяв Києву застосовувати ракети Storm Shadow для ударів по Росії.
– Це пов’язане, по-перше, з солідарними діями країн НАТО. Партнери мають узгоджувати подібні рішення, – пояснює цю непослідовність британців політолог Фесенко.
Експерт також нагадує, що сьогодні навіть немає дозволу між союзниками по Альянсу щодо того, чи можна збивати російські дрони та ракети, які пролітають через територію держав-членів НАТО.
– Здавалося б, це суверенне право Польщі, Румунії, країн Балтії. Але ні, для цього треба узгодження. Інша річ, що були прецеденти, коли окрема країна НАТО збивала російський літак на своїй території без всякої згоди у партнерів. Але, враховуючи нинішню війну і напружений стан відносин між Росією і НАТО, є побоювання Білого дому щодо ризиків війни з РФ. Тому вони і посилили вагу цих взаємних рішень і зобов’язань, – каже Фесенко.
Експерт додає, що відповідно до подібних узгоджень, уряд Британії не може самостійно ухвалити рішення щодо ударів по території Росії відповідними ракетами, оскільки тоді інші країни НАТО будуть стурбовані можливою ескалацією конфлікту та залученням усього військово-політичного у конфлікт з РФ.
Які наступні рішення можуть ухвалити партнери для допомоги Україні
Володимир Фесенко вважає, що після того, як цей бар’єр із обмеженнями на удари вглиб території РФ буде знято, то країни НАТО можуть почати обговорювати наступний крок, а саме – збиття російських ракет та дронів, які залітають на територію держав Альянсу.
Крім того, зазначає політолог, не варто і забувати про те, що рішення щодо ударів вглиб російської території на цьому етапі, швидше за все, буде частковим, а тому буде потенціал щодо того, як розширювати зону ураження західною зброєю.
Може бути і так, що той перелік стратегічних об’єктів РФ, який Україна передала Штатами для узгодження ударів західною зброєю, може бути оновлений у майбутньому.
– Як свідчить досвід цієї війни, наші партнери, в першу чергу США, долають ці червоні лінії покроково. Не відразу всі. А що до червоних ліній, наступна червона лінія в свідомості наших партнерів, особливо в Білому домі, це дозвіл або рішення збивати російські дрони і ракети на територію країн НАТО. Нічого страшного в цьому немає. Навіть Білорусь це робить. Але, тим не менш, такі побоювання існують, – каже він.
Політолог додає, що важливим кроком у цих рішеннях країн Заходу є те, аби російський диктатор Володимир Путін зрозумів, що країни НАТО готові відповідати, коли для них з’являються відповідні загрози. Втім наразі Путін лише і робить те, що перевіряє межі терпимості західних .
Для того, щоб росіяни цього не робили (не били дронами та ракетами по Україні, які пролітають через країни НАТО, – Ред.), потрібно просто пару-трійку раз збити і продемонструвати, що це неприпустимо. І все, тоді це припиниться. А поки що, на жаль, ці побоювання та психологічні комплекси, перш за все, в Білому домі, спрацьовують і Путін це сприймає як прояв слабкості, – резюмує Фесенко.
Прольоти дронів РФ над територією НАТО
Нагадаємо, у ніч проти 8 вересня російські безпілотники перетнули кордон одразу двох країн НАТО – Румунії та Латвії. Латвія, до слова, навіть не має спільного кордону з Україною.
У відповідь на агресивні кроки РФ румунські військово-повітряні сили здійняли у небо авіацію, як реакцію на російські атаки. Проліт дронів в Румунію відбувався паралельно із тим, як країна-терорист РФ атакувала українські порти на річці Дунай.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Своєю чергою у Латвії заявили, що російські безпілотники влетіли у повітряний простір країни через Білорусь.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-10 20:46:52