Україна і світ

Доступ до нафти та портів України: ЗМІ дізналися деталі пропозиції США щодо копалин

Запропонована Дональдом Трампом угода про доступ до корисних копалин України передбачає контроль США над мінеральними та нафтогазовими ресурсами, портами та іншою інфраструктурою. 

Про це пише британське видання The Telegraph із посиланням на проєкт угоди.

Умови угоди щодо копалин між США і Україною

Зазначається, що умови Дональда Трампа щодо угоди про корисні копалини України в обмін на військову допомогу США охоплюють все – від портів та інфраструктури до нафти і газу та більшої ресурсної бази країни.

Відтак, видання The Telegraph отримало проєкт попереднього договору з грифом Привілейований і конфіденційний, датований 7 лютого 2025 року. У ньому йдеться про те, що США та Україна повинні сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що “ворожі сторони конфлікту не отримають вигоду від відновлення України”. 

З документа випливає, що вимоги Дональда Трампа виходять далеко за межі контролю США над найважливішими корисними копалинами України.  

Основні положення угоди щодо копалин між США і Україною

Отже, серед основних положень угоди зі США щодо доступу до українських копалин такі пункти:

  • США отримуватимуть 50% доходів від видобутку корисних копалин в Україні, а також 50% від вартості всіх нових ліцензій, виданих третім особам;
  • На ці доходи буде накладено “арешт” на користь США, що, за словами джерела, близького до переговорів, означає: “Спочатку заплатіть нам, а потім годуйте своїх дітей”;
  • США отримають першочергове право купівлі корисних копалин, придатних до експорту, і майже повний контроль над сировинною економікою України;
  • Фонд, створений у межах угоди, матиме виключне право встановлювати методи, критерії відбору, строки та умови всіх майбутніх ліцензій і проєктів. 

У виданні нагадали, що президент Зеленський сам запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкісноземельних ресурсах і критично важливих мінералах під час візиту до Трамп-тауера у вересні, сподіваючись налагодити відносини для продовження постачань зброї.

– Він (Зеленський, – Ред.), напевно, не очікував, що зіткнеться з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, що зазнали поразки у війні. Вони гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки у 1945 році, – зазначає The Telegraph.

А також додає, що якщо цей проєкт буде прийнятий, вимоги Трампа становитимуть більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшені на Лондонській конференції в 1921 році та за планом Дауеса в 1924 році.

Нагадаємо, що під час пресконференції в Абу-Дабі (ОАЕ) Зеленський сказав, що Україна зацікавлена у підписанні угоди зі США про використання українських природних копалин, але лише після доопрацювання, щоб врахувати ключові інтереси країни.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-18 10:37:00