Доки їде швидка: перша допомога за ознак інсульту
Невролог Анастасія Гончар на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе розповіла про ознаки інсульту і як надати першу допомогу людині, у якої спостерігаються симптоми цього серйозного невідкладного стану.
Статистика інсультів
Згідно зі статистикою, у близько 15 млн у світі щорічно стається інсульт. З них 5 млн помирають і 5 млн назавжди втрачають працездатність. Цифри лякають масштабністю.
Не менш загрозливими видаються й прогнози. За даними Всесвітньої організації з дослідження інсультів (World Stroke Organization), у кожної четвертої людини віком від 25 років протягом життя буде інсульт.
До того ж інсульт – це хвороба, що молодіє. Наприклад, станом на 2019 рік понад 62% випадків інсульту сталося з людьми віком до 70 років.
Що таке інсульт
Інсульт – це гострий невідкладний стан, коли порушується кровопостачання головного мозку. Це проявляється погіршенням неврологічного та загального стану пацієнта, що завжди потребує негайної госпіталізації.
Причини інсульту
За словами невролога, найчастішими причинами інсульту є:
- високий кров’яний тиск (>140/90 мм.рт.ст.);
- низька фізична активність;
- надлишкова маса тіла;
- куріння;
- хвороби серця;
- цукровий діабет;
- нездорове харчування;
- надмірне споживання алкоголю;
- психологічні тригери (стрес, депресія та інші).
Як розпізнати інсульт
За словами лікаря, існує спеціальна шкала FAST, яку доволі легко запам’ятати. Нею можна користуватися, щоб своєчасно ідентифікувати інсульт:
- F (face) – асиметрія обличчя (попросіть людину посміхнутися – за наявності асиметрії, ви це одразу помітите);
- A (arm) – слабкість руки (попросіть людину підняти обидві руки);
- S (speech) – порушення мови (попросіть повторити просте речення);
- T (time) – за наявності однієї з ознак вище – час негайно телефонувати за номером 103.
Перша допомога в разі інсульту
Якщо поруч із вами опинилася людина, якій стало зле і вона демонструє ознаки інсульту, слід:
- негайно викликати швидку допомогу;
- спробувати заспокоїтися;
- зафіксувати час початку симптомів. У цьому випадку час врятує життя, бо лише в перші 4,5 години існує можливість виконати пацієнту/ці тромболізис, тобто розчинити тромб;
- переконатися в безпеці зони навколо – відсутні гострі предмети, об’єкти, що рухаються або можуть завдати шкоди людині;
- людині з підозрою на інсульт не можна нічого давати через рот. Порушення ковтання, пиття води, їжі або приймання таблеток через рот може спричинити загрозливе ускладнення – аспіраційну пневмонію:
- покладіть людину на бік. Можна використовувати одяг або подушку під голову таким чином, щоб уникнути аспірації (потрапляння сторонніх речовин до дихальних шляхів), якщо людина буде блювати.
Доки їде швидка, ви можете виміряти артеріальний тиск потерпілого, записати ліки, які він приймав, зателефонувати близьким або сімейному лікарю.
Якщо людина знепритомніла, у неї відсутні ознаки серцебиття і дихання, і ви вмієте надавати серцево-легеневу реанімацію, розпочинайте до приїзду швидкої.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Бережи себе
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-22 19:28:00