Динаміка воєнного протистояння в 2024-му зросла на понад 5% порівняно з 2023 роком — аналітики
![](https://news.lviv-company.in.ua/wp-content/uploads/2025/02/479558892_2839486226224766_3463125551642434597_n-150x150.jpg)
Принцип формування дослідження — ранжування воєнно-політичних конфліктів та дипломатичних зіткнень від найбільш гарячих і масштабних до найменш помітних, але потенційно небезпечних.
Велика війна у Європі, порохова діжка на Близькому Сході, поява військ Північної Кореї на російсько-українському фронті, загострення в Тихоокеанському регіоні, експансіоністські заяви Трампа і «знищення принципу територіальної цілісності держав» — це вже гаряча третя світова чи й далі її повзуча «тиха фаза»?
Це обговорювали співавтори дослідження: Юрій Сиротюк, директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», головний сержант роти вогневої підтримки 5-ї ОШБр ЗСУ; Андрій Рудик, доктор філософії у галузі соціальних та поведінкових наук, майор ЗСУ; Юрій Олійник, кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм НАЦ «УССД», військовослужбовець ЗСУ; Олександр Чупак, керівник економічних програм НАЦ «УССД» і Катерина Шимкевич, кандидат історичних наук, експерт Аналітичного центру балканських досліджень.
Минулого року в світі тривали 8 міждержавних воєн (Україна, Ізраїль, Сирія, Ємен, Південний Судан, Судан, Ефіопія, ЦАР), відбулося два прикордонних зіткнення (Вірменія — Азербайджан та Киргизстан — Таджикистан), 18 локальних конфліктів (Афганістан, Лівія, М‘янма, Малі, Буркіна-Фасо, ДР Конго, Сомалі, Нігерія, Мозамбік, Чад, Камерун, Західна Сахара, Нігер, Сенегал, Західне Папуа (Індонезія), Белуджистан (Пакистан й Іран)), партизанська війна (Таїланд), 5 внутрішньополітичних криз (Латинська Америка (кілька країн), Бангладеш, Балкани (кілька країн), Ірак, Іран), 4 силові дипломатичні конфлікти (Гаяна — Венесуела, Греція — Туреччина, Корейський півострів, Тайвань), — загалом 38 випадків вирішення міждержавних та внутрішньодержавних протистоянь воєнними методами.
2024-го динаміка воєнного протистояння у світі зросла порівняно з 2023 роком на понад 5%. І більш, ніж на 10%, порівняно з 2022-м.
Так, у 2024 році головною подією у глобальному масштабі продовжила бути російсько-українська війна, що за інтенсивністю технічних засобів стала однією з найбільш масштабних після Корейської війни, а також наймасштабнішим конфліктом Європи з 1945 року.
Серйозні наслідки для світу та близькосхідного регіону має палестино-ізраїльська війна, що розпочалася терористичною атакою угруповання Хамас на Ізраїль, а потім переросла в воєнну операцію Ізраїлю в Секторі Гази, а згодом перекинулась на Ліван і призвела до обміну повітряних ударів між Іраном та Ізраїлем. В кінці року швидке падіння режиму Башара Асада в Сирії призвело до кардинальної перебудови балансу сил в регіоні та зменшення впливу росії.
Росте напруга в Тихоокеанському регіоні. Традиційно складною є ситуація навколо Тайваню в контексті регулярних військово-морських навчань Китаю. Особливе занепокоєння викликає демонстрація військової загрози та заяви про готовність КНДР до війни, що супроводжується прямою участю Пхеньяна в російсько-українській війні.
На території менш розвинутих держав і далі тривають багаторічні конфлікти, хоча значна їх частина зменшує інтенсивність у рамках переговорного процесу (наприклад, в Ефіопії). Водночас розгортається потенційно масштабний конфлікт між ДР Конго та Руандою.
Атаки єменських хуситів на цивільні судна у Червоному морі продовжують загрожувати безпеці глобальних ланцюгів поставок.
Традиційно напруженою залишається ситуація в Західній Африці, де росія посилює нестабільність і підтримує воєнні перевороти.
Сила і далі залишається основним аргументом вирішення міжнародних суперечок Характерною рисою стало відновлення конвенційних засобів ведення війни, з фронтовим зіткненням численних армій. З іншого боку, очевидним стало значення технічного рівня, передусім у сфері точності та швидкості передачі даних.
Поряд із проксі-протистоянням США і КНР активно в силову конкуренцію втручаються регіональні лідери — Іран, Туреччина. Посилюється вплив мережевих воєнізованих формувань та виникнення інструменту квазідержав. Ці квазідержави заповнюють лакуни «мертвих зон», які утворюються поза межами впливу національних держав, регіональних лідерів та внаслідок стратегічного протистояння наддержав. На повну потужність залучені приватні армії.
«Індекс війни» — це аналітичний продукт, який виходить сьомий рік поспіль. Це аналіз конфліктів, що відбуваються у світі, ранжування їх, експертний висновок і прогноз, як вони будуть змінюватися і впливати на світову політику. Завантажити видання «Індекс війни — 2024», щоб прочитати більше про військові конфлікти, що відбулися минулого року та тривають нині, можна за посиланням.
Фото Георгія Лук’янчука
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-15 10:52:00