Україна і світ

Держава виділила 3 млрд гривень на протезування військових та цивільних, постраждалих від війни

Широкомасштабна війна збільшила потреби в медичній реабілітації та протезуванні. Чи вдається впоратися з усіма запитами центрам реабілітації та державним органам, розповіла Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович в ефірі Національного Телемарафону.

– На цей рік запроєктували вдвічі більше коштів, аніж минулого року, це практично три мільярди гривень на забезпечення наших громадян протезами, – повідомила Оксана Жолнович. 

Уперше в Україні спільно з Міністерством охорони здоров’я створено мультидисциплінарні команди, які розгорнуті у 17 реабілітаційних центрах, де людина може одночасно проходити лікування, реабілітацію і вчитися користуватись протезом.

За словами Оксани Жолнович, відповідно до чинного законодавства наша держава повністю покриває вартість протезування для усіх наших громадян, однак вартість для цивільних громадян і для військовослужбовців різниться. 

– Вартість протеза, яка розрахована для звичайної цивільної людини, це хороший протез. Але я би порівняла це з класом автомобіля. Наприклад, Skoda, яка добре їде, і Mercedes – це суперпреміум. Для наших захисників ми хочемо постачати такі комплектуючі і такі протези, які б мали формат суперпреміум. І гранична вартість протеза для цивільної людини множиться для військового на три. Тобто ми можемо заплатити втричі більшу вартість у порівнянні з цивільною людиною, якщо потрібен такого типу протез, – пояснила Міністр соціальної політики України. 

Останнім часом процедуру обробки звернень щодо протезування добре відпрацьовано і термін очікування на протез скоротився до місця. 

– У 2023 році у нас майже 2600 звернень за протезуванням верхніх та нижніх кінцівок було спрямовано до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Більше ніж тисяча з них уже профінансовано, ще 1500 – на етапі очікування на завершення протезування. Як мені повідомив керівник Фонду, ми закриваємо до кінця березня всі заявки за лютий, тобто очікування тривалістю в один місяць це найшвидший термін усіх попередніх, – сказала Оксана Жолнович. 

У зв’язку з тим, що останнім часом часто звучать нарікання на складність процедури оформлення пакета документів для протезування та роботи МСЕК, Міністр соціальної політики звернула увагу, що для отримання протеза не потрібно висновку Медико-соціальної комісії і встановлення інвалідності, – ані військовослужбовцю, ані будь-кому, хто постраждав від війни. Достатньо висновку мультидисциплінарної чи лікарсько-консультативної комісії тієї лікарні, де людина реабілітується.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

– Ми прибрали вимогу про інвалідність. Однак оця трикратна вартість поки що прив’язана до довідки про те, що особа захищала Батьківщину. Тобто потрібен висновок командира, що людина дістала травму  в результаті бойових дій. І саме через цю довідку сьогодні затягується процес отримання документів для розрахунку вартості протезів, які потрібні військовим. Розуміючи цю ситуацію, уряд активно напрацьовує процес цифровізації всієї ВЛК і надання довідок. Однак ми зі свого боку як Міністерство соціальної політики не чекаємо на цей процес і вже підготували зміни, щоб прибрати цю довідку і будь-який військовий сьогодні отримує протез за трикратною вартістю, – роз’яснила Оксана Жолнович. 

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-03-10 15:59:27