Україна і світ

День Василя 2025: історія свята та чому жінкам не можна засівати


У 2025 році День Василя відзначають 1 січня, а не 14 числа, як це було до зміни церковного календаря. Історія свідчить, що святителя Василя Великого вважають покровителем землеробства, який тісно пов’язаний із традицією засівання будинків пшеницею.

Гості не шкодують зерна, при цьому вимовляючи добрі побажання мешканцям будинку. Він також був філософом і богословом. До нього звертаються з молитвами ті, чия діяльність пов’язана з просвітництвом.

Life. Факти ICTV детально розкажуть про історію та традиції свята, яке має свій особливий сенс.

День Василя: історія свята

Відомо, що народився святий приблизно 330 року в Кесарії Каппадокійській (Мала Азія) у християнській родині. З самого дитинства дотримувався церковних канонів, і присвятив своє життя вірі в Бога і поширенню цих знань. За своє життя встиг заснувати два монастирі – жіночий і чоловічий, а також утримував богадільні та будинки для паломників.

Він вважається покровителем, тому віряни молилися йому, просячи про здоров’я та заступництво. Вважається, що Василь може допомогти отримати житло, якщо серце справді належить Богу.

Традиції свята Дня Василя

За традицією вранці, 1 січня, заведено готувати кутю, яку сім’я має з’їсти і не залишити ані крихти. Раніше діти після церковної служби ходили по домівках, щоб засівати – нерідко дітей знайомих запрошували до столу. За це вони засівали дім зерном – пшениця, жито та овес. До речі, засівати можуть тільки чоловіки – за традицією, жінки навіть першими на поріг вступити не можуть.

Вважається, що дівчата приносять нещастя, якщо першими опиняються в домі друзів. Ба більше, свято Василя – єдиний день у році, коли жінкам не можна ходити по гостях. Однак цього звичаю далеко не всі дотримуються.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Засіяним у хаті зерно заведено було годувати курей і давали худобі, щоб вони були здоровими. Можна також навесні засіяти зерно, щоб урожай був хорошим. Але змітати його можна тільки після Водохреща, 6 січня. Раніше свято припадало на 19 число.

Народні прикмети на свято Василя

  • Ніч на Василя тиха і ясна – рік буде щасливим.
  • На деревах іній – буде гарний урожай для хліба.
  • Сніг пішов на Василя – рік буде вдалим.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-01 07:25:00