Львівський портал

Чотири області України потерпають від сарани

У Запорізькій, Херсонській, Одеській та Дніпропетровській областях борються зі зграями сарани, які атакують урожай на полях. Про це Львівському порталу повідомили у Держпродспоживслужбі.

Чотирма регіонами активно шириться перелітна (Locusta migratoria) та єгипетська сарана (Anacridium aegyptium) – небезпечний шкідник, який поїдає рослинність, залишаючи одне лише стебло.

Так, на Запоріжжі сарана масово їсть очерет і дикорослі рослили. Наразі промислові посіви на полях наразі не зазнали суттєвих втрат, проте з 15 липня у Запорізькому районі запровадили особливий режим захисту рослин на площі 21 600 га. Зараз у регіоні намагаються локалізувати шкідника й обробляють території несільськогосподарського призначення.

У Херсонській області особливий режим захисту рослин ввели ще наприкінці червня, де сарана почала нищити посіви соняшника. Тут відразу взялись за локалізацію та ліквідацію осередків цих комах на площі 297 га, з яких 27 га – під посівами соняшника.

Після обстежень встановлено, що на оброблених територіях зараз уже немає сарани, а її чисельність є у межах економічного порогу шкодочинності. Фітосанітарний моніторинг у регіоні триває.

На початку липня в Одеській області зафіксували міграцію сарани у Болградському районі, зокрема на полях, де вже зібрали врожай ріпаку, пшениці та ячменю. Після цього стерню негайно обробили довленими інсектицидами.

Особливий режим захисту рослин у регіоні не запроваджували у зв’язку з неперевищенням порогу чисельності саранових. Ці комахи мігрували на Одещині з південних районів Молдови.

Наприкінці липня сарану помітили вже і на Дніпропетровщині. Наразі тут проводять обстеження територій.

Головною причиною навали сарани у Держпродспоживслужбі називають техногенну катастрофу, яку спровокував підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС у червні 2023 року. Головний державний фітосанітарний інспектор України Вадим Чайковський пояснив, що на осушеній таким чином території не обробляли ґрунти, тому сарана отримала сприятливі умови для розмноження та більш масового поширення. Також допомогло й спекотне літо на півдні та сході, адже цей вид комах не може розмножуватись у сезон дощів та холоду.

Зазначимо, що сарана харчується усіма рослинами, проте надає перевагу злаковим культурам: кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо.

Ці комахи, зокрема перелітна сарана (Locusta migratoria), зазвичай живуть осередками та лише за певних кліматичних умов можуть утворювати щільні групи, які переміщуються в пошуках кормової бази.

Основні «резервуари» популяції мешкають в заплавних луках у дельтах великих річок. У фазі личинок комахи малорухливі та легко піддаються локалізації.

У Держпродспоживслужбі дають такі рекомендації фермерам та власникам городів:

  • проводьте обстеження в першу чергу стації-резерватори саранових: неорні землі (перелоги та узбіччя), ділянки з розрідженою рослинністю вздовж зрошувальних каналів, галявини та узлісся лісових насаджень; посіви багаторічних трав, поля де не проводились агротехнічні заходи.
  • проводьте ранкові та вечірні обстеження потенційних місць розселення;
  • при фіксації підвищеної чисельності сарани відразу звертайтеся до територіальних органів Держпродспоживслужби і за потреби застосовуйте лише дозволені інсектициди;
  • восени здійснюйте агротехнічні заходи (дискування, оранка), які перешкоджають збереженню яєць у ґрунті.

Фото: Держпродспоживслужба



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 14:55:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин